Efter syv år er Peter Trans nu en fri mand: "Jeg er utrolig glad og lettet - jeg har været stærkt påvirket personligt og arbejdsmæssigt"

Interview: Atea-sagen har haft store personlige og arbejdsmæssige omkostninger for Peter Trans, der nu er frifundet ved Østre Landsret. Et af de største ofre har været, at hans selskab 3A-IT måtte dreje nøglen om.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk/Per Johansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Peter Trans' reaktion på sin frifindelse
587
3 min
Peter Trans kan endelig ånde lettet op.

Efter syv år, 80 retsmøder, og en lang række personlige og arbejdsmæssige tab er han blevet frifundet i landsretten.

"Jeg går her med et kæmpestort smil. Jeg er utrolig glad og lettet," fortæller han over en telefonforbindelse fra Texas, hvor han er fløjet over for at besøge noget familien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job