Efter bestikkelses-sagen: Nu får Atea atter det blå stempel som offentlig leverandør

Kammeradvokaten og SKI har for femte år i streg endevendt og sagt god for Ateas self cleaning-indsats oven på bestikkelsessagen, så nu kan Atea i det næste år uden problemer deltage i offentlige udbud. Der er dog fortsat ting og sager i Ateas forretning, som kræver opmærksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan lyeder den nye vurdering fra SKI og kammeradvokaten
  • Her er det, Atea skal have fokus på
743
3:45 min
Atea har for femte år i streg siden bestikkelsesdommen i 2018 netop fået OK af Kammeradvokaten og SKI for de såkaldte self cleaning-initiativer, som Atea har sat i værk efter dommen.

Det betyder, at Atea nu har ret til at deltage i offentlige udbud i endnu et år. Andre offentlige indkøbere kan nu læne sig op ad den afgørelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse