Podcast: Klassisk horror fra de dybe amerikanske skove

I Old Gods of Appalachia er der langt værre ting på spil i det østlige USAs vidtstrakte ødemarker end galsindede bjergbønder og hævngerrige hjemmebrændere.

Artikel top billede

Appalachia-regionen i den østlige del af USA er præget af ufatteligt smuk natur, men også af destruktiv minedrift, fattigdom, fejder og misbrug.

Heldigvis går det sjældent helt så galt som i den klassiske film Deliverance, hvor de lokale udsætter smarte storbytyper på kanotur for banjospil, drab og andre ubehageligheder.

Men der er langt grummere ting på spil i de vidtstrakte ødemarker end hævngerrige hillbillies. I hvert fald hvis man skal tro podcasten Old Gods of Appalachia.

Det bør man dog ikke, for det er nemlig audiofiktion. Til gengæld låner skaberne uhæmmet fra området rige folklore og inddrager også virkelige historiske begivenheder.

I historien optræder eksempelvis en eksplosion, der vitterlig fandt sted i en mine i Kentucky i 1917, og som kostede 62 minearbejdere livet. Men i Old Gods of Appalachia bliver de omkomne ikke pænt liggende. I stedet rejser de sig op og tager fat på at massakrere de overlevende.

Old Gods of Appalachia er en velfortalt og velproduceret serie af fortællinger, der fortæller historier fra dybe skove og mørke bjerge, hvor dæmoniske skabninger og hekse holder til.

Indtil videre er der udgivet to hele sæsoner plus det løse, og podcastens univers dækker en periode, der spænder fra midten af 1700-tallet og cirka 200 år frem.

Serien appellerer til dem, der holder af horror i klassisk Lovecraft-stil. Men som også sætter pris på at lade historierne folde sig ud med langsom og tommetyk – men dog absolut forståelig – lokal dialekt.

Old Gods of Appalachia kan høres på alle gængske podcasttjenester, og man kan også læse mere på dens hjemmeside.

Titel: Old Gods of Appalachia / Ligger på alle gængse podcasttjenester

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo