Microsoft lancerer en række spritnye funktioner til Azure

Der er kommet nyt fra Azure-fronten. Microsoft har udgivet nye funktioner på preview.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har lanceret Azure Spring Cloud Enterprise som forhåndsvisning.

Selskabet lancerede Azure Spring Cloud med Vmware i 2019, som skulle hjælpe it-operatører og udviklere, som arbejder med Spring Boot-applikationer, som er open source-applikationsramme til udvikling af applikationer, oplyser selskabet.

"Mange organisationer kører tusindvis af Spring Boot-applikationer on premise og har brug for avancerede funktioner for at accelerere deres Spring-moderniseringsprojekter. Baseret på vores erfaringer fra kundeengagementer byggede vi et nyt Azure Spring Cloud-niveau – Enterprise – som vi annoncerede på Springone 2021," skriver Julia Liuson, der er president, for Developer Division hos Microsoft på selskabets hjemmeside i forbindelse med den nye lancering.

Azure Spring Cloud Enterprise giver adgang til Spring-eksperter til Spring-appudvikling og -implementeringer.

Det nye system bygger ovenpå den tidligere version og giver muligheder for at udnytte mere af Azure-økosystemet til at booste sine applikationer.

Med den nye udgivelse gør det nemmere at bygge Spring-, Java-, Nodejs-, Python-, Go- og .NET Core-applikationer.

Det bliver derudover nemmere at sende klientanmodninger til applikationer, og kunden vil fuldt kunne benytte Vmware Tanzu-komponenter på Azure.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job