Microsoft lancerer en række spritnye funktioner til Azure

Der er kommet nyt fra Azure-fronten. Microsoft har udgivet nye funktioner på preview.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har lanceret Azure Spring Cloud Enterprise som forhåndsvisning.

Selskabet lancerede Azure Spring Cloud med Vmware i 2019, som skulle hjælpe it-operatører og udviklere, som arbejder med Spring Boot-applikationer, som er open source-applikationsramme til udvikling af applikationer, oplyser selskabet.

"Mange organisationer kører tusindvis af Spring Boot-applikationer on premise og har brug for avancerede funktioner for at accelerere deres Spring-moderniseringsprojekter. Baseret på vores erfaringer fra kundeengagementer byggede vi et nyt Azure Spring Cloud-niveau – Enterprise – som vi annoncerede på Springone 2021," skriver Julia Liuson, der er president, for Developer Division hos Microsoft på selskabets hjemmeside i forbindelse med den nye lancering.

Azure Spring Cloud Enterprise giver adgang til Spring-eksperter til Spring-appudvikling og -implementeringer.

Det nye system bygger ovenpå den tidligere version og giver muligheder for at udnytte mere af Azure-økosystemet til at booste sine applikationer.

Med den nye udgivelse gør det nemmere at bygge Spring-, Java-, Nodejs-, Python-, Go- og .NET Core-applikationer.

Det bliver derudover nemmere at sende klientanmodninger til applikationer, og kunden vil fuldt kunne benytte Vmware Tanzu-komponenter på Azure.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-kontraktstyring og IT-udbudsansvarlig til gennemførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S