Microsoft lancerer en række spritnye funktioner til Azure

Der er kommet nyt fra Azure-fronten. Microsoft har udgivet nye funktioner på preview.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har lanceret Azure Spring Cloud Enterprise som forhåndsvisning.

Selskabet lancerede Azure Spring Cloud med Vmware i 2019, som skulle hjælpe it-operatører og udviklere, som arbejder med Spring Boot-applikationer, som er open source-applikationsramme til udvikling af applikationer, oplyser selskabet.

"Mange organisationer kører tusindvis af Spring Boot-applikationer on premise og har brug for avancerede funktioner for at accelerere deres Spring-moderniseringsprojekter. Baseret på vores erfaringer fra kundeengagementer byggede vi et nyt Azure Spring Cloud-niveau – Enterprise – som vi annoncerede på Springone 2021," skriver Julia Liuson, der er president, for Developer Division hos Microsoft på selskabets hjemmeside i forbindelse med den nye lancering.

Azure Spring Cloud Enterprise giver adgang til Spring-eksperter til Spring-appudvikling og -implementeringer.

Det nye system bygger ovenpå den tidligere version og giver muligheder for at udnytte mere af Azure-økosystemet til at booste sine applikationer.

Med den nye udgivelse gør det nemmere at bygge Spring-, Java-, Nodejs-, Python-, Go- og .NET Core-applikationer.

Det bliver derudover nemmere at sende klientanmodninger til applikationer, og kunden vil fuldt kunne benytte Vmware Tanzu-komponenter på Azure.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S