Fra 28,7 milliarder kroner til fire milliarder kroner på en uge: Lars Seiers blockchain-selskab har tabt 86 procent af værdien

Lars Seier Christensens blockchain-selskab Concordium har på en uge tabt enorme 86 procent af sin markedsværdi. Det svarer til et tab på 24,7 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Lars Seier Christensens blockchain-selskab Concordium har i løbet af sin første uge som børsnoteret selskab tabt hele 86 procent af sin markedsværdi.

Ifølge Børsen er kursen siden første handelsdag torsdag i sidste uge faldet fra 0,1 dollar til nu 0,0615 dollaræ

Det betyder, at den samlede markedsværdi er blevet barberet ned fra 28,7 milliarder kroner for en uge siden til nu blot fire milliarder kroner.

Nedturen begyndte allerede umiddelbart efter handlen med Concordiums digitale mønt, ccd, blev indledt.

Ifølge Børsen er investorerne skuffede, mens professor Roman Beck fra IT-Universitetet peger på, at kursfaldet er tegn på manglende tillid i markedet.

Dette afviser Lars Seier.

“Jeg mener bestemt ikke, at vi har tabt folks tillid. De fleste, jeg har talt med, er glade for, at vi nu har lettet adgangen til ccd, som var et væsentligt formål ved at begynde at gå på forskellige børser,” meddeler han til avisen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S