Microsoft klar med .Net 7: Bliver grundlag for de ‘næste 20 år af .Net’

20 år efter lanceringen af .Net, er Microsoft klar med .Net 7, som markerer begyndelsen på ‘de næste 20 år med .Net.’ Se den nye version her.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Mens Microsoft er godt i gang med at markere, at det i år er 20 år siden, at selskabet lancerede første udgave af sit framework .Net, er selskabet nu klar med den syvende udgave.

Den får navnet .Net 7, og Microsoft har netop udsendt den første version i preview, som (logisk nok) har fået navnet .Net 7 Preview 1.

Den lanceres nu sammen med nye udgaver af også ASP.Net Core Preview 1 og EF7 Preview 1.

“.Net 7 Preview 1 markerer det første skridt fremad mod de næste 20 år med .Net,” lyder det fra Microsoft.

Bygger videre

Den nye udgave af .Net bygger videre på det grundlag, som blev etableret i .Net 6, hvor Microsoft lagde vægt på at simplificere håndteringen af frameworket for udviklerne.

Ifølge Microsoft har selskabet i udviklingen af .Net 7 fokuseret på:

- Bedre understøttelse af cloud native-arbejde.

- Udvikling af værktøjer til nemmere opgradering af legacy-tunge projekter.

- Simplificering af arbejdet med containere.

Du kan læse mere om den nye udgave af .Net hos Microsoft her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse