Helt ny chip kan give iPhone 14 endnu bedre batteritid

Ved at skrotte Samsung som leverandør af 5G-chip kan den næste generation af Apples iPhone muligvis få endnu bedre batteritid end de tidligere modeller.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apples iPhones er gennem mange år blevet kritiseret for sin pauvre batteritid, men med de seneste års modeller har Apple forsøgt at rette op på den kritik.

Nu melder den taiwanske medie Economic Daily News om, at en udskiftning blandt selskabet asiatiske leverandører kan betyde, at den kommende iPhone 14 kan få et endnu lavere strømforbrug og dermed bedre batterilevetid.

For ifølge mediet har Apple skrottet Samsung som leverandør af 5G-chips til den kommende iPhone, og i stedet vil Apple bruge en forbedret chip fra det mindre taiwanesiske selskab TSMC.

Ny chip-arkitektur

Chippen fra TSMC ventes ifølge Apple-mediet 9to5mac at gøre brug af en 6nm-arkitektur, der både har et lavere strømforbrug end de normalt så forslugende chips, men også optager mindre fysisk plads inde i telefonen, hvilket kan levne plads til et større batteri.

Udover den nye chip går der også rygter om, at pro-udgaven af den næste iPhone 14 vil få et betydeligt bedre kamera.

Ming-Chi Kuo, der er en af de mest brugte Apple-analytikere og er kendt for at have stærke kilder i Apples asiatiske forsyningskæde, oplyste således før jul, at han vurderede den næste iPhone vil være i stand til at tage billeder på op til 48 megapixel.

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S