Helt ny chip kan give iPhone 14 endnu bedre batteritid

Ved at skrotte Samsung som leverandør af 5G-chip kan den næste generation af Apples iPhone muligvis få endnu bedre batteritid end de tidligere modeller.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apples iPhones er gennem mange år blevet kritiseret for sin pauvre batteritid, men med de seneste års modeller har Apple forsøgt at rette op på den kritik.

Nu melder den taiwanske medie Economic Daily News om, at en udskiftning blandt selskabet asiatiske leverandører kan betyde, at den kommende iPhone 14 kan få et endnu lavere strømforbrug og dermed bedre batterilevetid.

For ifølge mediet har Apple skrottet Samsung som leverandør af 5G-chips til den kommende iPhone, og i stedet vil Apple bruge en forbedret chip fra det mindre taiwanesiske selskab TSMC.

Ny chip-arkitektur

Chippen fra TSMC ventes ifølge Apple-mediet 9to5mac at gøre brug af en 6nm-arkitektur, der både har et lavere strømforbrug end de normalt så forslugende chips, men også optager mindre fysisk plads inde i telefonen, hvilket kan levne plads til et større batteri.

Udover den nye chip går der også rygter om, at pro-udgaven af den næste iPhone 14 vil få et betydeligt bedre kamera.

Ming-Chi Kuo, der er en af de mest brugte Apple-analytikere og er kendt for at have stærke kilder i Apples asiatiske forsyningskæde, oplyste således før jul, at han vurderede den næste iPhone vil være i stand til at tage billeder på op til 48 megapixel.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job