Margrethe Vestager med opråb: Visse tech-giganter vil hellere æde bøder end at overholde loven

EU's Konkurrencekommissær Margrethe Vestager mener, at visse amerikanske tech-selskaber hellere vil betale bøder end at overholde loven. Sådan lyder meldingen efter, at Apple modtager sin femte millionbøde i træk på hollandsk jord.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Nogle af de amerikanske tech-giganter vil hellere sluge millionstore bøder end at overholde compliance-reglerne.

Sådan lyder det fra EU-kommissær Margrethe Vestager.

Hun henviser til den strid mellem Apple og den hollandske regering, der pågår i øjeblikket.

I landet er Apples App Store-praksis nemlig blevet dømt ulovli, hvor selskabet ikke tillader tredjeparts betalingsløsning. Derved skal denne praksis ændres før, at selskabet lever op til reglerne.

Men det har Apple nægtet at ændre på, og derfor bliver det ved med at regne med bøder ned over det amerikanske tech-selskab.

Indtil videre er det blevet til fem millionbøder på fem uger. Og de vil fortsætte med at tikke ind, indtil betalingspolitikken ændres.

Bøderne er på fem millioner euro, svarende til 37 millioner kroner.

De hollandske konkurrencemyndigheder har været efter Apple, da det ikke er muligt at betale for abonnementer på dating-apps via andre betalingsløsninger end Apples egen i App Store.

Margrethe Vestager siger nu, at Apples adfærd kan indikere, at sammenlignelige tech-selskaber vil gøre brug af samme metode.

Apples opførsel i Holland er et eksempel på en virksomhed, der forsøger bevidst at omgå reglerne, siger Margrethe Vestager.

"Som vi forstår det, så foretrækker Apple at betale de periodiske bøder i stedet for at overholde reglerne udsted af den hollandske konkurrencemyndighed," siger hun.

Konkurrencemyndighederne i Holland mener, at iPhone-leverandøren misbruger sin dominerende markedsposition.

Apples App Store-betalingspolitik er kommet under lup i flere lande, heriblandt USA.

Apple kræver nemlig 30 procent i kommission, når udviklere sælger apps via App Store

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse