Margrethe Vestager med opråb: Visse tech-giganter vil hellere æde bøder end at overholde loven

EU's Konkurrencekommissær Margrethe Vestager mener, at visse amerikanske tech-selskaber hellere vil betale bøder end at overholde loven. Sådan lyder meldingen efter, at Apple modtager sin femte millionbøde i træk på hollandsk jord.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Nogle af de amerikanske tech-giganter vil hellere sluge millionstore bøder end at overholde compliance-reglerne.

Sådan lyder det fra EU-kommissær Margrethe Vestager.

Hun henviser til den strid mellem Apple og den hollandske regering, der pågår i øjeblikket.

I landet er Apples App Store-praksis nemlig blevet dømt ulovli, hvor selskabet ikke tillader tredjeparts betalingsløsning. Derved skal denne praksis ændres før, at selskabet lever op til reglerne.

Men det har Apple nægtet at ændre på, og derfor bliver det ved med at regne med bøder ned over det amerikanske tech-selskab.

Indtil videre er det blevet til fem millionbøder på fem uger. Og de vil fortsætte med at tikke ind, indtil betalingspolitikken ændres.

Bøderne er på fem millioner euro, svarende til 37 millioner kroner.

De hollandske konkurrencemyndigheder har været efter Apple, da det ikke er muligt at betale for abonnementer på dating-apps via andre betalingsløsninger end Apples egen i App Store.

Margrethe Vestager siger nu, at Apples adfærd kan indikere, at sammenlignelige tech-selskaber vil gøre brug af samme metode.

Apples opførsel i Holland er et eksempel på en virksomhed, der forsøger bevidst at omgå reglerne, siger Margrethe Vestager.

"Som vi forstår det, så foretrækker Apple at betale de periodiske bøder i stedet for at overholde reglerne udsted af den hollandske konkurrencemyndighed," siger hun.

Konkurrencemyndighederne i Holland mener, at iPhone-leverandøren misbruger sin dominerende markedsposition.

Apples App Store-betalingspolitik er kommet under lup i flere lande, heriblandt USA.

Apple kræver nemlig 30 procent i kommission, når udviklere sælger apps via App Store

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S