Thomas Honore køber sig ind i danske AudienceProject og sætter for bordenden: Bliver bestyrelsesformand med store ambitioner

Tidligere Columbus-direktør Thomas Gregers Honoré køber sig ind i software-selskabet AudienceProject og sætter sig i formands-stolen. Det københavnske selskab med 50 medarbejdere har store ambitioner med sin annoncerings-platform, som skal blive blandt verdens bedste.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Tidligere topchef for Columbus, Thomas Gregers Honoré, køber sig ind i det danske software-selskab AudienceProject, der har store ambitioner om at blive bedst i verden.

Han overtager en betydelig andel af selskabet, som gør, at han bliver ‘en af de største aktionærer,” meddeler AudienceProject.

Thomas Gregers Honoré vil ikke til Computerworld oplyse hvor stor en andel præcist, han overtager.

Sammen med købet af aktier i AudienceProject, sætter han sig i formands-stolen, i det han indtræder som bestyrelsesformand 1. marts.

AudienceProject blev etableret som Henlan i 2009 af Mogens Storgaard Jakobsen og Søren Hoelgaard Justesen, som fortsat er hovedejere af selskabet.

Siden har selskabet heddet Userreport frem til 2015, hvor navnet blev ændret til AudienceProject.

Det københavnske selskab står i dag bag en platform til måling af digitale reklamer for annoncører og mediebureauer.

Blandt kunderne i dag er blandt andere Facebook, YouTube, L’Oreal og Discovery Channel, meddeler selskabet.

Lille overskud

AudienceProject landede i fjor et lille overskud på 175.000 kroner, efter det i både 2019 og 2018 på grund af større teknologi-investeringer samlet set tabte mere end 11 millioner kroner.

Nu er kanonerne rettet ind mod ekspansion og vækst, lyder ambitionen for det københavnske selskab, der har omkring 50 medarbejdere.

“AudienceProject er på en mission om at levere verdens mest omfattende publikums-målings-værktøj,” lyder det fra selskabet.

Det er i den sammenhæng, at Thomas Gregers Honoré nu sætter sig for bordenden.

“Det strategiske mål for den nye formand er at accellerere selskabets internationale vækst [...] i særligt Storbritannien, Tyskland og de nordiske lande,” meddeler AudienceProject.

Selv ser selskabet store muligheder i markedet for løsninger til måling og optimering af annonce-reach, som er ‘meget attraktivt’ for tiden.

Thomas Gregers Honoré fratrådte i sommeren 2020 pludselig som topchef for Columbus efter ni år på posten.

Han har siden sin exit kastet sig over en bestyrelseskarriere og er i dag formand for Nextcom, ligesom han sidder i bestyrelsen i Rambøll og Forenede Koncernen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S