Thomas Honore køber sig ind i danske AudienceProject og sætter for bordenden: Bliver bestyrelsesformand med store ambitioner

Tidligere Columbus-direktør Thomas Gregers Honoré køber sig ind i software-selskabet AudienceProject og sætter sig i formands-stolen. Det københavnske selskab med 50 medarbejdere har store ambitioner med sin annoncerings-platform, som skal blive blandt verdens bedste.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Tidligere topchef for Columbus, Thomas Gregers Honoré, køber sig ind i det danske software-selskab AudienceProject, der har store ambitioner om at blive bedst i verden.

Han overtager en betydelig andel af selskabet, som gør, at han bliver ‘en af de største aktionærer,” meddeler AudienceProject.

Thomas Gregers Honoré vil ikke til Computerworld oplyse hvor stor en andel præcist, han overtager.

Sammen med købet af aktier i AudienceProject, sætter han sig i formands-stolen, i det han indtræder som bestyrelsesformand 1. marts.

AudienceProject blev etableret som Henlan i 2009 af Mogens Storgaard Jakobsen og Søren Hoelgaard Justesen, som fortsat er hovedejere af selskabet.

Siden har selskabet heddet Userreport frem til 2015, hvor navnet blev ændret til AudienceProject.

Det københavnske selskab står i dag bag en platform til måling af digitale reklamer for annoncører og mediebureauer.

Blandt kunderne i dag er blandt andere Facebook, YouTube, L’Oreal og Discovery Channel, meddeler selskabet.

Lille overskud

AudienceProject landede i fjor et lille overskud på 175.000 kroner, efter det i både 2019 og 2018 på grund af større teknologi-investeringer samlet set tabte mere end 11 millioner kroner.

Nu er kanonerne rettet ind mod ekspansion og vækst, lyder ambitionen for det københavnske selskab, der har omkring 50 medarbejdere.

“AudienceProject er på en mission om at levere verdens mest omfattende publikums-målings-værktøj,” lyder det fra selskabet.

Det er i den sammenhæng, at Thomas Gregers Honoré nu sætter sig for bordenden.

“Det strategiske mål for den nye formand er at accellerere selskabets internationale vækst [...] i særligt Storbritannien, Tyskland og de nordiske lande,” meddeler AudienceProject.

Selv ser selskabet store muligheder i markedet for løsninger til måling og optimering af annonce-reach, som er ‘meget attraktivt’ for tiden.

Thomas Gregers Honoré fratrådte i sommeren 2020 pludselig som topchef for Columbus efter ni år på posten.

Han har siden sin exit kastet sig over en bestyrelseskarriere og er i dag formand for Nextcom, ligesom han sidder i bestyrelsen i Rambøll og Forenede Koncernen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse