Thomas Honore køber sig ind i danske AudienceProject og sætter for bordenden: Bliver bestyrelsesformand med store ambitioner

Tidligere Columbus-direktør Thomas Gregers Honoré køber sig ind i software-selskabet AudienceProject og sætter sig i formands-stolen. Det københavnske selskab med 50 medarbejdere har store ambitioner med sin annoncerings-platform, som skal blive blandt verdens bedste.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Tidligere topchef for Columbus, Thomas Gregers Honoré, køber sig ind i det danske software-selskab AudienceProject, der har store ambitioner om at blive bedst i verden.

Han overtager en betydelig andel af selskabet, som gør, at han bliver ‘en af de største aktionærer,” meddeler AudienceProject.

Thomas Gregers Honoré vil ikke til Computerworld oplyse hvor stor en andel præcist, han overtager.

Sammen med købet af aktier i AudienceProject, sætter han sig i formands-stolen, i det han indtræder som bestyrelsesformand 1. marts.

AudienceProject blev etableret som Henlan i 2009 af Mogens Storgaard Jakobsen og Søren Hoelgaard Justesen, som fortsat er hovedejere af selskabet.

Siden har selskabet heddet Userreport frem til 2015, hvor navnet blev ændret til AudienceProject.

Det københavnske selskab står i dag bag en platform til måling af digitale reklamer for annoncører og mediebureauer.

Blandt kunderne i dag er blandt andere Facebook, YouTube, L’Oreal og Discovery Channel, meddeler selskabet.

Lille overskud

AudienceProject landede i fjor et lille overskud på 175.000 kroner, efter det i både 2019 og 2018 på grund af større teknologi-investeringer samlet set tabte mere end 11 millioner kroner.

Nu er kanonerne rettet ind mod ekspansion og vækst, lyder ambitionen for det københavnske selskab, der har omkring 50 medarbejdere.

“AudienceProject er på en mission om at levere verdens mest omfattende publikums-målings-værktøj,” lyder det fra selskabet.

Det er i den sammenhæng, at Thomas Gregers Honoré nu sætter sig for bordenden.

“Det strategiske mål for den nye formand er at accellerere selskabets internationale vækst [...] i særligt Storbritannien, Tyskland og de nordiske lande,” meddeler AudienceProject.

Selv ser selskabet store muligheder i markedet for løsninger til måling og optimering af annonce-reach, som er ‘meget attraktivt’ for tiden.

Thomas Gregers Honoré fratrådte i sommeren 2020 pludselig som topchef for Columbus efter ni år på posten.

Han har siden sin exit kastet sig over en bestyrelseskarriere og er i dag formand for Nextcom, ligesom han sidder i bestyrelsen i Rambøll og Forenede Koncernen.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Politiets Efterretningstjeneste

Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job