Unity-stifters formue vokser - er nu god for 4,3 milliarder kroner

Nicholas Peter Francis’, medstifter af Unity, formue er vokset med 600 millioner kroner i løbet af det seneste år, viser et regnskab fra hans personlige selskab.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Den danske Unity-stifter Nicholas Peter Francis formue er vokset til 4,3 milliarder kroner.

Det viser det seneste regnskabs fra hans selskab NPF Technologies Aps, skriver Finans.

Det nye regnskab viser et overskud på én milliarder kroner i det seneste regnskab år, og samtidig er egenkapitalen vokset fra 3,7 milliarder kroner til 4,3 milliarder kroner.

"Meget tilfredsstillende"

I regnskabet bliver det tørt konstateret, at selskabets administrerende direktør anser resultatet som ”meget tilfredsstillende.”

Nicholas Peter Francis stiftedei 2004 Unity sammen med David Helgason og Joachim Ante i en kælder i Kronborggade på Nørrebro.

I dag 18 år senere har selskabet mere end 5.000 ansatte og er noteret på New York Stock Exchange med en markedsværdi, der i skrivende stund lyder på 30,6 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job