Cafeer, restauranter og hoteller skal igen logge deres gæster

Ifølge en ny bekendtgørelse står caféer og restauranter til at blive pålagt at logge deres kunders færden på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

I fremtiden kan alle virksomheder i hotel- og restaurationsbranchen, der tilbyder gratis wifi, igen risikere at skulle logge deres gæster færden på internettet.

Det skriver Version2 med henvisning til en bekendtgørelse, som justitsministeriet netop har haft i høring.

”Vi mener ikke, at det er vores medlemmers opgave at logge de her oplysninger,” siger Kaare Friis Petersen, erhvervsjuridisk chef i brancheorganisationen Horesta, til Version2.

Dette skal logges

Ifølge bekendtgørelsen skal virksomhederne blandt andet registrere brugerens kundenummer, abonnementsnummer samt internetprotokol-adresse, eventuelt portnummer og andre såkaldte identificerende oplysninger.

Derudover skal dere også registreres navn og adresse på abonnenten eller den registrerede, og sidst men ikke mindst skal tidspunktet for adgangen til internettet og dets afslutning også logges.

Den danske hotel- og restaurationsbranche har tidligere været pålagt lignende krav i forbindelse med den såkaldte sessionslogning, der var en del af logningsbekendtgørelsen, men blev afskaffet i 2014.

Tekniskchef i Kviknet og Ewii Bredbånd Yoel Caspersen vurderer overfor, at Version2 at det kan komme til koste virksomhederne i restaurationsbranchen 5.000 – 10.000 kroner at indføre logningen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job