Cafeer, restauranter og hoteller skal igen logge deres gæster

Ifølge en ny bekendtgørelse står caféer og restauranter til at blive pålagt at logge deres kunders færden på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

I fremtiden kan alle virksomheder i hotel- og restaurationsbranchen, der tilbyder gratis wifi, igen risikere at skulle logge deres gæster færden på internettet.

Det skriver Version2 med henvisning til en bekendtgørelse, som justitsministeriet netop har haft i høring.

”Vi mener ikke, at det er vores medlemmers opgave at logge de her oplysninger,” siger Kaare Friis Petersen, erhvervsjuridisk chef i brancheorganisationen Horesta, til Version2.

Dette skal logges

Ifølge bekendtgørelsen skal virksomhederne blandt andet registrere brugerens kundenummer, abonnementsnummer samt internetprotokol-adresse, eventuelt portnummer og andre såkaldte identificerende oplysninger.

Derudover skal dere også registreres navn og adresse på abonnenten eller den registrerede, og sidst men ikke mindst skal tidspunktet for adgangen til internettet og dets afslutning også logges.

Den danske hotel- og restaurationsbranche har tidligere været pålagt lignende krav i forbindelse med den såkaldte sessionslogning, der var en del af logningsbekendtgørelsen, men blev afskaffet i 2014.

Tekniskchef i Kviknet og Ewii Bredbånd Yoel Caspersen vurderer overfor, at Version2 at det kan komme til koste virksomhederne i restaurationsbranchen 5.000 – 10.000 kroner at indføre logningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    BEC

    Risk Officer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Everllence

    Business Analyst - AI Solutions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice