Toshibas topchef fratræder med øjeblikkelig virkning

Japanske Toshiba har for anden gang på under et år måtte sige farvel til sin topchef. Afløseren er allerede på plads.

Artikel top billede

Som et lyn fra en klar himmel må Toshiba igen finde en ny topchef.

Selskabets CEO, Satoshi Tsunakawa, har nemlig valgt at træde tilbage som topchef.

Det melder selskabet tirsdag morgen ifølge Reuters.

Hans opsigelse vækker opsigt, da det sker uden varsel, lyder det. Samtidig befinder det 140 år gamle selskab sig i en turbolent periode.

En række kilder beretter overfor Reuters, at der har været en intern modstand mod selskabets store restruktureringsplaner.

Toshiba har haft planer om at opsplitte konglomeratet i tre enheder. Det er en plan, der har været stærkt kritiseret af udenlandske investorer.

Sidste måned kunne Toshiba offentliggøre en revideret plan, der gik på, at virksomheden skulle deles i to, hvortil en række forretningsområder blev solgt fra. Denne plan har mødt modstand internt i selskabet.

Selskabets investorer, heriblandt en række udenlandske hedgefonde, skal stemme om gennemførelsen af planen 24. marts, hvor Toshiba afholder en ekstraordinær generalforsamling.

Reuters skriver desuden, at det er usikkert, hvem der er topchef til den tid. Fra og med i dag vil Taro Shimada tiltræde som konstitueret topchef. Han kom til Toshiba tilbage i 2018, hvor han forinden havde besteredet en direktørpost hos Siemens.

Han har dog givet udtryk for, at han ikke regner med at bestride posten i længere tid, lyder det.

Stort pres fra investorerne

Selskabets opsplitningsplaner blev annonceret som en løsning på flere års uro i selskabet.

Toshibas aktivistiske investorer har sat pres på virksomheden efter Toshiba i en årrække har været præget af ballade og uenigheder.

Den originale plan lød, at hele infrastruktur-forretningen skulle udskilles i et selvstændigt selskab. Det samme sker med ‘technology devices’-forretningen - altså pc'er, processorer og al anden produktion af hardware-enheder.

Det nuværende Toshiba-selskab skulle derved stå tilbage som holdingselskab.

Tilbage i april 2021 valgte Toshibas mangeårige topchef, Nobuaki Kurumatini, at træde tilbage.

Han forlod skuden efter en årrække, hvor der har været stillet spørgsmålstegn ved hans lederskab.

Gennem de seneste tre år, havde Nobuaki Kurumatini gradvist mistet støtten fra selskabets investorer.

Selskabet bestyrelsesformand, Satoshi Tsunakawa, overtog dengang rollen som administrerende direktør - den rolle som han nu er trådt tilbage fra.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec