Netflix vil opkøbe børsnoteret gaming-selskab for halv milliard kroner

Netflix er klar med halv milliard kroner til opkøb af gaming-selskab som led i den fortsatte storsatsning på mobil-spil, der skal være et supplement til serier og film.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

I jagten på at fastholde og udvide abonnementsskaren hos Netflix, er streaming-giganten nu klar til at opkøb gaming-selskabet Next Games for knap en halv milliard kroner.

Reuters kan berette at Netflix har tilbudt at købe det børsnoterede finske Next Games for 65 millioner euros svarende til 484 millioner kroner.

Det opkøbstilbud er ifølge Netflix blevet anbefalet af mobilspilselskabets bestyrelse.

Med Next Games vil Netflix navnlig udvide sine interne udviklingskompetencer inden for gamin, lyder det.

Handlen forventes afsluttet i slutningen af juni.

Netflix gik i november ind i på markedet for mobilspil, hvor det blev lanceret på platformen. Det er sket som et led i at stå bedre i den benhårde konkurrence på streaming-markedet, hvor Netflix ikke længere kun konkurrere med HBO, men også udfordres af store koncerner som Disney, Amazon og Apple.

Den nye spiltjeneste skal desuden ses i lyset af, at selskabet topchef Reed Hastings tidligere har bekræftet, at Netflix konkurrerer med spil-tjenester om folks opmærksomhed.

Netflix's mobilspil er inkluderet i medlemmernes eksisterende abonnement uden ekstra omkostninger på samme måde, som det har været tilfældet med film og tv-serier.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S