Netflix vil opkøbe børsnoteret gaming-selskab for halv milliard kroner

Netflix er klar med halv milliard kroner til opkøb af gaming-selskab som led i den fortsatte storsatsning på mobil-spil, der skal være et supplement til serier og film.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

I jagten på at fastholde og udvide abonnementsskaren hos Netflix, er streaming-giganten nu klar til at opkøb gaming-selskabet Next Games for knap en halv milliard kroner.

Reuters kan berette at Netflix har tilbudt at købe det børsnoterede finske Next Games for 65 millioner euros svarende til 484 millioner kroner.

Det opkøbstilbud er ifølge Netflix blevet anbefalet af mobilspilselskabets bestyrelse.

Med Next Games vil Netflix navnlig udvide sine interne udviklingskompetencer inden for gamin, lyder det.

Handlen forventes afsluttet i slutningen af juni.

Netflix gik i november ind i på markedet for mobilspil, hvor det blev lanceret på platformen. Det er sket som et led i at stå bedre i den benhårde konkurrence på streaming-markedet, hvor Netflix ikke længere kun konkurrere med HBO, men også udfordres af store koncerner som Disney, Amazon og Apple.

Den nye spiltjeneste skal desuden ses i lyset af, at selskabet topchef Reed Hastings tidligere har bekræftet, at Netflix konkurrerer med spil-tjenester om folks opmærksomhed.

Netflix's mobilspil er inkluderet i medlemmernes eksisterende abonnement uden ekstra omkostninger på samme måde, som det har været tilfældet med film og tv-serier.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse