Netflix vil opkøbe børsnoteret gaming-selskab for halv milliard kroner

Netflix er klar med halv milliard kroner til opkøb af gaming-selskab som led i den fortsatte storsatsning på mobil-spil, der skal være et supplement til serier og film.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

I jagten på at fastholde og udvide abonnementsskaren hos Netflix, er streaming-giganten nu klar til at opkøb gaming-selskabet Next Games for knap en halv milliard kroner.

Reuters kan berette at Netflix har tilbudt at købe det børsnoterede finske Next Games for 65 millioner euros svarende til 484 millioner kroner.

Det opkøbstilbud er ifølge Netflix blevet anbefalet af mobilspilselskabets bestyrelse.

Med Next Games vil Netflix navnlig udvide sine interne udviklingskompetencer inden for gamin, lyder det.

Handlen forventes afsluttet i slutningen af juni.

Netflix gik i november ind i på markedet for mobilspil, hvor det blev lanceret på platformen. Det er sket som et led i at stå bedre i den benhårde konkurrence på streaming-markedet, hvor Netflix ikke længere kun konkurrere med HBO, men også udfordres af store koncerner som Disney, Amazon og Apple.

Den nye spiltjeneste skal desuden ses i lyset af, at selskabet topchef Reed Hastings tidligere har bekræftet, at Netflix konkurrerer med spil-tjenester om folks opmærksomhed.

Netflix's mobilspil er inkluderet i medlemmernes eksisterende abonnement uden ekstra omkostninger på samme måde, som det har været tilfældet med film og tv-serier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S