SAP trækker sig helt ud af Rusland: Stopper al salg og al forretning i landet

SAP trækker sig helt ud af Rusland og stopper alle aktiviteter i landet som direkte konsekvens af Ruslands invasion af Ukraine.

Artikel top billede

SAP stopper for al salg af sine produkter og services i Rusland og trækker sig ud af landet.

Det sker som en direkte konsekvens af den russiske invasion af Ukraine.

“Vi stopper al forretning i Rusland i tråd med [de internationale] sanktioner og sætter al salg af SAP-services og -produkter i Rusland på pause,” meddeler SAP’s topchef, Christian Klein.

“Som resten af verden følger vi med i krigen i Ukraine med rædsel og fordømmer invasionen i de stærkest mulige vendinger,” lyder det fra den tyske topchef.

Han peger på, at en ‘handling så inhuman og ikke-retfærdiggjort er et angreb på demokrati og menneskelighed.”

SAP ifølge topchefen i løbende dialog med regeringer og følger deres råd ‘i tillid,’ ligesom selskaber ‘fuldt ud støtter op om de handlinger, der er blevet foretaget indtil videre.’

Christian Klein meddeler, at SAP ud over at lukke ned i Rusland også vil donere en million euro til humanitær hjælp til Ukraine, ligesom selskabet vil tilbyde sine løsninger til Røde Kors, UNHCR og andre organisationer.

SAP Danmark meddeler, at selskabets software-løsninger eksempelvis kan ‘hjælpe organisationer med at registrere flygtninge, koordinere frivillige og indkøbe nødhjælp.”

“Vi har også tilbudt at omdanne vores lokationer flere steder i Europa til lager- og indkvarteringsfaciliteter for flygtninge,” meddeler SAP.

Selskabet støtter samtidig alle sine medarbejdere i Ukraine med penge og logistisk hjælp, hvis de vil væk fra landet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S