Mød Apples nye billige iPhone SE: Bliver hurtigere og får 5G

Apples billigste iPhone får blandt andet flere hestekræfter og bliver udstyret med 5G. Bliv klogere på den nye telefon her.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

En iPhone bliver aldrig sådan rigtig billig.

Men Apples iPhone SE er den billigste i Apples sortiment, og tirsdag aften lancerede Apples den seneste udgave af den.

På overfladen ligner den sin forgænger, men under overfalden byder den på en række nyheder, som kan gøre til et godt køb for dig, som gerne vil have en ny iPhone, men ikke har tænkt sig at smadre sparegrisen for at få råd til det.

Lynhurtig chip

IPhone SE er således udstyret med præcis den samme A15 Bionic-chip, der også findes i Apples topmodel iPhone 13 Pro.

Samtidig er den nu også udstyret med 5G og har fået et helt nyt 12 megapixel vidvinkelkamera,.

Samtidig betyder den nye A15 Bionic-chip, at kameraet understøtter en række funktioner, som tidligere SE-modeller ikke har haft adgang til.

Det gælder blandt andet Livetekst samt Smart HDR4, som bruger kunstig intelligens til at finjustere billederne.

iPhone SE adskiller sig dog fortsat fra de andre iPhone-modeller ved ikke at have FaceID, men blot er udstyret med en homeknap med touch-id.

Samtidig må man også tage til takke med en skærm på blot 4,7-tommer.

iPhone SE fås med 64 GB, 128 GB og 256 GB lagerplads. Den billgiste version koster 3.999 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S