Ny iPad Air bliver udstyret med lynhurtig Mac-processor

Den nye iPad Air bliver nu udstyret med Apples M1-processor, der blandt andet sidder i flere MacBooks og den dyrere iPad Pro.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Apple er klar med en opdateret udgave af iPad Air, der nu har fået et ordentligt skud silicium sprøjtet ind i under motorhjelmen.

Den nye iPad Air bliver således udstyret med præcis den samme M1-processor, som vi i dag blandt andet finder i iPad Pro og Macbook Air.

Ifølge Apple er den nye M1 processor 60 procent hurtigere til almindelige computeropgaver og dobbelt så hurtig til grafikafvikling sammenlignet med den A14-chip, der sad i forgængeren.

Får 5G og ny kamera-funktion

I udgaven med mobilforbindelse vil den desuden blive udstyret med 5G-modem, og samtidig få et 12 megapixel ultravidvinkel frontkamera.

Med det nye frontkamera vil iPad Air også understøtte Apples center stage-teknologi, der sikrer, at du hele befinder dig centralt i billedet, når du holder videomøder, selvom du bevæger dig rundt i lokalet.

Ligesom med den tidligere udgave af iPad Air vil du også kunne bruge Apples Smart Keyboard samt den digitale pen Apples Pencil.

Dermed lader den væsentligt forskel på iPad Air og den dyrere iPad Pro nu til at være, at iPad Air kun tilbyder login med TouchID, mens iPad Pro understøtter ansigtsgenkendelsesfunktionen FaceID.

Den billigste udgave af iPad Air uden 5G og med 64 gb lagerplads koster 5.299 kroner.

Ønsker du et smart keyboard eller en Apple Pencil skal du af med henholdsvis 1.412 kroner og 1.099 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S