Ny iPad Air bliver udstyret med lynhurtig Mac-processor

Den nye iPad Air bliver nu udstyret med Apples M1-processor, der blandt andet sidder i flere MacBooks og den dyrere iPad Pro.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Apple er klar med en opdateret udgave af iPad Air, der nu har fået et ordentligt skud silicium sprøjtet ind i under motorhjelmen.

Den nye iPad Air bliver således udstyret med præcis den samme M1-processor, som vi i dag blandt andet finder i iPad Pro og Macbook Air.

Ifølge Apple er den nye M1 processor 60 procent hurtigere til almindelige computeropgaver og dobbelt så hurtig til grafikafvikling sammenlignet med den A14-chip, der sad i forgængeren.

Får 5G og ny kamera-funktion

I udgaven med mobilforbindelse vil den desuden blive udstyret med 5G-modem, og samtidig få et 12 megapixel ultravidvinkel frontkamera.

Med det nye frontkamera vil iPad Air også understøtte Apples center stage-teknologi, der sikrer, at du hele befinder dig centralt i billedet, når du holder videomøder, selvom du bevæger dig rundt i lokalet.

Ligesom med den tidligere udgave af iPad Air vil du også kunne bruge Apples Smart Keyboard samt den digitale pen Apples Pencil.

Dermed lader den væsentligt forskel på iPad Air og den dyrere iPad Pro nu til at være, at iPad Air kun tilbyder login med TouchID, mens iPad Pro understøtter ansigtsgenkendelsesfunktionen FaceID.

Den billigste udgave af iPad Air uden 5G og med 64 gb lagerplads koster 5.299 kroner.

Ønsker du et smart keyboard eller en Apple Pencil skal du af med henholdsvis 1.412 kroner og 1.099 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S