Ny iPad Air bliver udstyret med lynhurtig Mac-processor

Den nye iPad Air bliver nu udstyret med Apples M1-processor, der blandt andet sidder i flere MacBooks og den dyrere iPad Pro.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Apple er klar med en opdateret udgave af iPad Air, der nu har fået et ordentligt skud silicium sprøjtet ind i under motorhjelmen.

Den nye iPad Air bliver således udstyret med præcis den samme M1-processor, som vi i dag blandt andet finder i iPad Pro og Macbook Air.

Ifølge Apple er den nye M1 processor 60 procent hurtigere til almindelige computeropgaver og dobbelt så hurtig til grafikafvikling sammenlignet med den A14-chip, der sad i forgængeren.

Får 5G og ny kamera-funktion

I udgaven med mobilforbindelse vil den desuden blive udstyret med 5G-modem, og samtidig få et 12 megapixel ultravidvinkel frontkamera.

Med det nye frontkamera vil iPad Air også understøtte Apples center stage-teknologi, der sikrer, at du hele befinder dig centralt i billedet, når du holder videomøder, selvom du bevæger dig rundt i lokalet.

Ligesom med den tidligere udgave af iPad Air vil du også kunne bruge Apples Smart Keyboard samt den digitale pen Apples Pencil.

Dermed lader den væsentligt forskel på iPad Air og den dyrere iPad Pro nu til at være, at iPad Air kun tilbyder login med TouchID, mens iPad Pro understøtter ansigtsgenkendelsesfunktionen FaceID.

Den billigste udgave af iPad Air uden 5G og med 64 gb lagerplads koster 5.299 kroner.

Ønsker du et smart keyboard eller en Apple Pencil skal du af med henholdsvis 1.412 kroner og 1.099 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S