Rusland vil legalisere piratkopiering af software, efter vestlige selskaber har trukket sig ud

Sanktionerne mod Rusland får nu landets regering til at overveje at gøre piratkopiering af software lovligt, således at Rusland kan få kopier af software, der tilhører selskaber, som har boykottet landet.

Artikel top billede

Rusland begynder at kunne mærke diverse restriktioner og boykots mod sig – også fra softwarevirksomhederne, der har trukket sig ud af landet.

Derfor overvejer regeringen i Kreml nu at lovliggøre piratkopiering af software, skriver mediet Ars Technica.

Russisk lov tillader allerede, at landets regering kan godkende brugen af andres intellektuelle ejendom uden patentindehaverens samtykke, hvis der er tale om nødstilfælde, som drejer sig om statens sikkerhed.

Og denne mulighed overvejer regeringen nu at aktivere, fremgår det af Ars Technica på baggrund af den russiske erhvervsavis Kommersant.

Det vil kun gælde for virksomheder fra lande, som har indført sanktioner mod Rusland. Blandt andet har Microsoft og Apple sammen med flere andre tech-selskaber begrænset deres aktiviteter i landet.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura