Derfor nægter denne it-virksomhed at trække sig ud af Rusland: ”De ville fejre det, hvis vi lukkede”

Internetinfrastruktur og sikkerhedsvirksomheden Cloudflare vil ikke forlade Rusland. De forklarer hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Michael Parulava)

Mens it-virksomheder, store som små, har travlt med at indstille eller helt at droppe aktiviteterne i Rusland, vælger to af internettets nøglevirksomheder, Cloudflare og Akamai, at blive i det sanktionsramte land.

Begge virksomheder påpeger i stedet, at det vil skade det russiske folk, hvis de indstillede ævred.

På internetinfrastruktur- og sikkerhedsvirksomheden Cloudflares blog forklarer administrerende direktør, Matthew Prince, at man vil fortsætte i Rusland, til trods for mange opfordringer til at forlade landet.

”Vi konkluderer her, at Rusland har behov for mere internet-adgang, ikke mindre”, forklarer han.

”Vi har oplevet en voldsom vækst i forespørgsler fra russiske netværk til de globale medier, et tegn på at almindelige russiske borgere vil have nyheder ud over dem der bliver vist i Rusland”,

Drastisk russisk lov

I Rusland har styret strammet grebet omkring landets mediet og deres diskurs. Blandt andet med en omstridt ’Fake News’ lovgivning, der truer mediet med tårnhøje bøder, for brug af uønskede vendinger og begreber omkring landets invasionskrig.

Hos Cloudflare har man igennem de seneste år oplevet forsøg på at blokere for services og kunder i landet.

At indstille vores services ville både begrænse adgangen til informationer udenfor landet og gøre det betragteligt sværere for regeringskritikere at værne sig mod styret.

”Faktisk tror vi, at den russiske regering ville fejre det, hvis vi lukkede for services i landet. Vi sætter stor pris på den ånd som de mange ukrainere, der beder it-selskaber om at boykotte Rusland, udover. Men når det Cloudflare grundlæggende tilbyder, er et mere åbent, privat og sikkert internet, tror vi på, at det ville være en fejl at lukke ned for vores services,” lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S