Derfor nægter denne it-virksomhed at trække sig ud af Rusland: ”De ville fejre det, hvis vi lukkede”

Internetinfrastruktur og sikkerhedsvirksomheden Cloudflare vil ikke forlade Rusland. De forklarer hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Michael Parulava)

Mens it-virksomheder, store som små, har travlt med at indstille eller helt at droppe aktiviteterne i Rusland, vælger to af internettets nøglevirksomheder, Cloudflare og Akamai, at blive i det sanktionsramte land.

Begge virksomheder påpeger i stedet, at det vil skade det russiske folk, hvis de indstillede ævred.

På internetinfrastruktur- og sikkerhedsvirksomheden Cloudflares blog forklarer administrerende direktør, Matthew Prince, at man vil fortsætte i Rusland, til trods for mange opfordringer til at forlade landet.

”Vi konkluderer her, at Rusland har behov for mere internet-adgang, ikke mindre”, forklarer han.

”Vi har oplevet en voldsom vækst i forespørgsler fra russiske netværk til de globale medier, et tegn på at almindelige russiske borgere vil have nyheder ud over dem der bliver vist i Rusland”,

Drastisk russisk lov

I Rusland har styret strammet grebet omkring landets mediet og deres diskurs. Blandt andet med en omstridt ’Fake News’ lovgivning, der truer mediet med tårnhøje bøder, for brug af uønskede vendinger og begreber omkring landets invasionskrig.

Hos Cloudflare har man igennem de seneste år oplevet forsøg på at blokere for services og kunder i landet.

At indstille vores services ville både begrænse adgangen til informationer udenfor landet og gøre det betragteligt sværere for regeringskritikere at værne sig mod styret.

”Faktisk tror vi, at den russiske regering ville fejre det, hvis vi lukkede for services i landet. Vi sætter stor pris på den ånd som de mange ukrainere, der beder it-selskaber om at boykotte Rusland, udover. Men når det Cloudflare grundlæggende tilbyder, er et mere åbent, privat og sikkert internet, tror vi på, at det ville være en fejl at lukke ned for vores services,” lyder det.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,