USA truer kinesiske chip-virksomheder: "Vi kunne reelt set lukke jer ned, hvis I handler med Rusland"

USA vil true kinesiske virksomhed til ikke at handle med Rusland: "Det er i jeres egen interesse"

Artikel top billede

Står det til den amerikanske regering, skal det være endnu sværere at opdrive chips og andre afgørende halvleder-komponenter i Rusland.

Efter flere bølger med sanktioner er landet afskåret fra at handle med vestens førende chip-virksomheder, men USA vil tage endnu mere drastiske skridt, for at sikre at russerne bliver afskåret fra selv kinesiske halvleder-komponenter.

Den amerikanske erhvervsminister Gina Raimondo lægger ikke fingre imellem og truer med ’ødelæggende’ konsekvenser for kinesiske virksomheder, der bryder sanktionerne mod Rusland.

Det skriver New York Times.

For at gøre alvor af truslen løs det tidligere denne uge fra Biden-regeringen at kinesiske hard tech-virksomheder som chip-producenten SMIC ville blive nægtet adgang til afgørende amerikanske værktøjer til chip-produktion.

”Det ville være i deres egen interesse ikke at levere den slags til Rusland,” siger erhvervsministeren, som fortsætter: ”De kommer ikke til at gøre det af hjertets godhed. Det er for ikke at smadre Kinas evne til at fremstille disse chips.”

”Vi kunne reelt set lukke ned for SMIC, ved at forhindre dem i at anvende vores udstyr og software,” lyder advarslen.

For nuværende har de førened processor-producenter som Intel, AMD, Apple, Nvidia og Samsung og andre siden månedskiftet indstillet al handel med russiske kunder.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S