USA truer kinesiske chip-virksomheder: "Vi kunne reelt set lukke jer ned, hvis I handler med Rusland"

USA vil true kinesiske virksomhed til ikke at handle med Rusland: "Det er i jeres egen interesse"

Artikel top billede

Står det til den amerikanske regering, skal det være endnu sværere at opdrive chips og andre afgørende halvleder-komponenter i Rusland.

Efter flere bølger med sanktioner er landet afskåret fra at handle med vestens førende chip-virksomheder, men USA vil tage endnu mere drastiske skridt, for at sikre at russerne bliver afskåret fra selv kinesiske halvleder-komponenter.

Den amerikanske erhvervsminister Gina Raimondo lægger ikke fingre imellem og truer med ’ødelæggende’ konsekvenser for kinesiske virksomheder, der bryder sanktionerne mod Rusland.

Det skriver New York Times.

For at gøre alvor af truslen løs det tidligere denne uge fra Biden-regeringen at kinesiske hard tech-virksomheder som chip-producenten SMIC ville blive nægtet adgang til afgørende amerikanske værktøjer til chip-produktion.

”Det ville være i deres egen interesse ikke at levere den slags til Rusland,” siger erhvervsministeren, som fortsætter: ”De kommer ikke til at gøre det af hjertets godhed. Det er for ikke at smadre Kinas evne til at fremstille disse chips.”

”Vi kunne reelt set lukke ned for SMIC, ved at forhindre dem i at anvende vores udstyr og software,” lyder advarslen.

For nuværende har de førened processor-producenter som Intel, AMD, Apple, Nvidia og Samsung og andre siden månedskiftet indstillet al handel med russiske kunder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen