USA truer kinesiske chip-virksomheder: "Vi kunne reelt set lukke jer ned, hvis I handler med Rusland"

USA vil true kinesiske virksomhed til ikke at handle med Rusland: "Det er i jeres egen interesse"

Artikel top billede

Står det til den amerikanske regering, skal det være endnu sværere at opdrive chips og andre afgørende halvleder-komponenter i Rusland.

Efter flere bølger med sanktioner er landet afskåret fra at handle med vestens førende chip-virksomheder, men USA vil tage endnu mere drastiske skridt, for at sikre at russerne bliver afskåret fra selv kinesiske halvleder-komponenter.

Den amerikanske erhvervsminister Gina Raimondo lægger ikke fingre imellem og truer med ’ødelæggende’ konsekvenser for kinesiske virksomheder, der bryder sanktionerne mod Rusland.

Det skriver New York Times.

For at gøre alvor af truslen løs det tidligere denne uge fra Biden-regeringen at kinesiske hard tech-virksomheder som chip-producenten SMIC ville blive nægtet adgang til afgørende amerikanske værktøjer til chip-produktion.

”Det ville være i deres egen interesse ikke at levere den slags til Rusland,” siger erhvervsministeren, som fortsætter: ”De kommer ikke til at gøre det af hjertets godhed. Det er for ikke at smadre Kinas evne til at fremstille disse chips.”

”Vi kunne reelt set lukke ned for SMIC, ved at forhindre dem i at anvende vores udstyr og software,” lyder advarslen.

For nuværende har de førened processor-producenter som Intel, AMD, Apple, Nvidia og Samsung og andre siden månedskiftet indstillet al handel med russiske kunder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job