Intel og AMD trækker sig ud af Rusland: Det vil det betyde for CPU-priserne

De to førende chip-producenter stopper nu for al handel på de russiske og hviderussiske markeder.

Artikel top billede

AMD direktør Lisa Su vil ikke længere føre sine Ryzen-processorer i Rusland. (Foto: AMD PR)

Mens det i forvejen har været svært at opstøve processorer og lignende chips grundet den globale chip-mangel, vil russerne snart opleve, at det nærmest bliver umuligt.

Fra og med torsdag 3. marts indførte AMD et salgsstop af sine chips i landet som et led i USA’s sanktioner mod det russiske styres verserende invasionskrig af nabolandet Ukraine. Ruslands allierede i offensiven, Hviderusland, vil også blive berørt, lyder det.

”På grund af de sanktioner, som USA og andre nationer har pålagt Rusland, vil AMD for nuværende indstille al salg og distribution i Rusland og Hviderusland,” lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Intel følger trop

Blot få timer efter AMD’s annoncering kom Intel torsdag aften med en lignende melding, som også afskærer de russiske pc-købere fra at købe Intel-processorer og andre komponenter fra selskabet såsom SSD-drev.

”Intel fordømmer Ruslands invasion af Ukraine. Vi har derfor indstillet al handel til vores kunder i både Rusland og Hviderusland,” oplyser selskabet på sin hjemmeside.

”Vores tanker går til alle dem, der er blevet berørt af krigen, heriblandt det ukrainske folk og de omkringliggende lande, samt alle deres pårørende og venner kloden over,” fortsætter selskabet i sin meddelelse.

Intel samler samtidig ind til en nødhjælpsfond til de ramte af krigen, som i dag tæller 1,2 millioner amerikanske dollar svarende til godt otte millioner kroner.

Begrænset effekt på priserne

Med færre aftagere af processorer og lignende chips på de russiske og hviderussiske markeder, kan det give håb om et større udbud eller lavere priser på de efterspurgte komponenter.

Brancheorganisationen SIA (Semiconductor Industry Association) tror dog ikke på den helt store effekt af sanktionerne, når det gælder det globale marked, skriver amerikanske PCWorld.

”Selvom de nye regler kan få en signifikant effekt for Rusland, er landet ikke nogen stor direkte aftager af mikroprocessorer med blot 0,1 procent af den globale chip-handel ifølge World Semiconductor Trade Statistics,” oplyser organisationen.

Ifølge de seneste tal fra analysehuset IDC blev der i 2021 omsat for 50,3 milliarder dollar it-udstyr i Rusland svarende til omkring 1,1 procent af det globale marked på 4,47 billioner dollar.

De to øvrige amerikanske chip-kæmper Qualcomm og Nvidia har indtil videre ikke meldt ud, at de vil indføre lignende sanktioner.

Alt imens udbuddet øges minimalt, kan stigende råvarepriser føre til højere priser på halvleder-baserede komponenter.

Annonce

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job