Podcast: Begavet og underholdende sci-fi med DUST

Gennem tre sæsoner og 46 afsnit tager DUST lytteren med på udflugt til fremtiden gennem historier skrevet af virkeligt kapable forfattere og med meget dygtige stemmeskuespillere.

Artikel top billede

Særligt indenfor drama og historiefortælling udvikler podcastmarkedet sig hastigt, og er man til science-fiction, er det i værd at give DUST et skud.

Tre sæsoner – og 46 afsnit – ligger aktuelt tilgængelig, og hver sæson har et overordnet tema.

Anden sæson har således den samlende overskrift FLIGHT 008 og tager lytteren gennem 11 afsnit.

Hvert afsnit er leveret af en kendt sci-fi forfatter og følger én enkelt tråd: Nemlig en non-stop flyvning fra Tokyo til San Francisco, der passerer gennem en rynke i rumtiden og lander i år 2040.

Også på lydsiden er DUST noget særligt, da man i vidt omfang benytter Hollywoodskuespillere til at lægge stemmer til fortællingerne.

Hvert afsnit varer cirka 20 minutter. Der udkommer et nyt afsnit hver uge, og hele bagkataloget kan findes på de fleste podcasttjenester.

Skulle man have lyst til at finde flere gode drama-podcasts, findes flere tjenester, som gør det nemmere. Vi har bl.a. tidligere omtalt Podchaser, der både er en streamingtjeneste og forum, hvor brugere omtaler og anmelder titler.

Titel: DUST

Kan streames på de fleste podcast-tjenester

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS