Podcast: Begavet og underholdende sci-fi med DUST

Gennem tre sæsoner og 46 afsnit tager DUST lytteren med på udflugt til fremtiden gennem historier skrevet af virkeligt kapable forfattere og med meget dygtige stemmeskuespillere.

Artikel top billede

Særligt indenfor drama og historiefortælling udvikler podcastmarkedet sig hastigt, og er man til science-fiction, er det i værd at give DUST et skud.

Tre sæsoner – og 46 afsnit – ligger aktuelt tilgængelig, og hver sæson har et overordnet tema.

Anden sæson har således den samlende overskrift FLIGHT 008 og tager lytteren gennem 11 afsnit.

Hvert afsnit er leveret af en kendt sci-fi forfatter og følger én enkelt tråd: Nemlig en non-stop flyvning fra Tokyo til San Francisco, der passerer gennem en rynke i rumtiden og lander i år 2040.

Også på lydsiden er DUST noget særligt, da man i vidt omfang benytter Hollywoodskuespillere til at lægge stemmer til fortællingerne.

Hvert afsnit varer cirka 20 minutter. Der udkommer et nyt afsnit hver uge, og hele bagkataloget kan findes på de fleste podcasttjenester.

Skulle man have lyst til at finde flere gode drama-podcasts, findes flere tjenester, som gør det nemmere. Vi har bl.a. tidligere omtalt Podchaser, der både er en streamingtjeneste og forum, hvor brugere omtaler og anmelder titler.

Titel: DUST

Kan streames på de fleste podcast-tjenester

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Red Barnet

Senior Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job