Historisk milepæl: Nu må selvkørende biler helt droppe rattet og gaspedalen på de amerikanske veje

Nu kan fuldt selvkørende biler trille omkring på de amerikanske veje.

Artikel top billede

(Foto: Waymo)

Den hellige gral indenfor førerløse biler er rykket et skridt nærmere.

Den forjættede ’level 5’ autonome køretøjer har nemlig fået den regulative blåstempling, der skal til, for at de kan trille omkring på de amerikanske veje.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ved level 5 autonomi forstås biler, der er så selvkørende, at behovet for menneskeligt input – og dermed for input-enheder som rat eller gaspedal – helt er fjernet.

Hidtil har lovgivningen inden på området krævet, at selvkørende funktioner hele tiden kunne tilsidesættes for at lade køreren tage over.

De nye regler, som blev foreslået helt tilbage i marts 2020, fastslår dog, at passagerne ombord sikres den samme grad af færdselssikkerhed som menneskeligt betjente køretøjer.

Med de nye regler giver det bilproducent nye muligheder for grundlæggende at gentænke persontransport, med biler med alternativ siddearrangementer, liggestole og nye kørsels- og samkørselsmodeller.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse