Firmaer vil overvåge ansattes it-forbrug

De ansatte surfer så meget privat på jobbet, at flere og flere arbejdsgivere indenfor de kommende år vil begynde at overvåge deres ansatte, mener medlemmerne i HTS, Handel, Transport og Serviceerhvervene.

Flere og flere virksomheder vil indenfor de kommende år begynde at overvåge medarbejdernes internetbrug i arbejdstiden.

Det skyldes, at alt for mange medarbejdere bruger arbejdstiden til at tjekke flybilletter, tv-programmet eller skrive en mail til mor, mener lidt over en fjerdedel af medlemmerne i fagorganisationen HTS, Handel, Transport og Serviceerhvervene.

- Det private brug er stigende, og det må forventes, at flere virksomheder vil begynde at overvåge medarbejdernes trafik, siger Katia K. Østergaard, direktør i HTS, i en kommentar til undersøgelsen.

Næsten ingen forbud
Under halvdelen af virksomhederne i undersøgelsen har en nedskrevet netpolitik, og af dem er det kun 18 procent, der direkte forbyder de ansatte at bruge firmaserver og arbejdstid til at surfe for sjov.

Det er kun en tredjedel af firmaerne, der overvåger de ansattes netvaner. Og det sker kun, hvis der er mistanke om misbrug.

Det mener Katia K. Østergaard er et udtryk for, at firmaerne stoler på de ansatte. HTS pointerer desuden, at når der ikke er strikse retningslinier, så er det samme som at tillade privat brug af nettet i arbejdstiden.

Alligevel har knapt 30 procent af virksomhederne oplevet, at privat brug af nettet i arbejdstiden har grebet så meget om sig, at det har ført til en påtale.

Det er dog kun seks procent, der har advaret en medarbejder og blot en procent, der har været nødt til at bortvise ansatte på grund af netmisbrug.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo