Intel på trapperne med gigant-investering i Europa: Ny kæmpe-fabrik skal afhjælpe chipkrisen

Som led i 650 milliarder kroner stor investeringsplan vil Intel etablere ny produktionsfaciliteter og forskningscentre i Europa. Helt konkret kan der være en ny kæmpe-fabrik på vej i Tyskland.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Chipgiganten Intel er på vej med en stor europæisk investeringsplan, der blandt andet indebærer etablering af forskningscentre og chipfabrikker i Europa.

Det skriver Reuters, der oplyser, at planerne og den konkrete placering af fabrikkerne forventes at blive offentliggjort tirsdag.

I september oplyste Intel, at selskabet havde til hensigt at investere knap 650 milliarder kroner i europæisk chiproduktion over det næste årti.

Ny fabrik i Tyskland

Ifølge Reuters vil den ene fabrik formentligt bliver placeret i nærheden af den tyske by Magdeburg, mens der muligvis også vil blive placeret fabrikker eller kontorer i Italien og Frankrig.

Intel har allerede en europæiske chipfabrik i Irland, men det ventes, at de kommende faciliteter skal producere mere avancerede chip-typer.

Som konksevens af den aktuelle chipkrise har Intel også offentliggjort en række markante investeringsplaner andre steder i verden.

Eksempelvis planlægger selskabet ifølge Reuters at investere 100 millioer dollar i en ny fabrik i det amerikanske stat Ohio, der ventes at blive verdens største chipfabrik.

Samtidig offentliggjorde EU-Kommissionen tilbage i februar planer om at understøtte etableringen af en europæiske chipindustri med investeringer på mere 320 milliarder danske kroner.

“Vi har to ambitioner: At forhindre nye mangelsituationer. Og for det andet at udvikle nye innovative chip,” sagde EU-kommissær Margrethe Vestager i sidste måned i forbindelse med præsentationen af den såkaldte ”chip act.”

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S