Intel på trapperne med gigant-investering i Europa: Ny kæmpe-fabrik skal afhjælpe chipkrisen

Som led i 650 milliarder kroner stor investeringsplan vil Intel etablere ny produktionsfaciliteter og forskningscentre i Europa. Helt konkret kan der være en ny kæmpe-fabrik på vej i Tyskland.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Chipgiganten Intel er på vej med en stor europæisk investeringsplan, der blandt andet indebærer etablering af forskningscentre og chipfabrikker i Europa.

Det skriver Reuters, der oplyser, at planerne og den konkrete placering af fabrikkerne forventes at blive offentliggjort tirsdag.

I september oplyste Intel, at selskabet havde til hensigt at investere knap 650 milliarder kroner i europæisk chiproduktion over det næste årti.

Ny fabrik i Tyskland

Ifølge Reuters vil den ene fabrik formentligt bliver placeret i nærheden af den tyske by Magdeburg, mens der muligvis også vil blive placeret fabrikker eller kontorer i Italien og Frankrig.

Intel har allerede en europæiske chipfabrik i Irland, men det ventes, at de kommende faciliteter skal producere mere avancerede chip-typer.

Som konksevens af den aktuelle chipkrise har Intel også offentliggjort en række markante investeringsplaner andre steder i verden.

Eksempelvis planlægger selskabet ifølge Reuters at investere 100 millioer dollar i en ny fabrik i det amerikanske stat Ohio, der ventes at blive verdens største chipfabrik.

Samtidig offentliggjorde EU-Kommissionen tilbage i februar planer om at understøtte etableringen af en europæiske chipindustri med investeringer på mere 320 milliarder danske kroner.

“Vi har to ambitioner: At forhindre nye mangelsituationer. Og for det andet at udvikle nye innovative chip,” sagde EU-kommissær Margrethe Vestager i sidste måned i forbindelse med præsentationen af den såkaldte ”chip act.”

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank