Microsoft fortsætter nordisk oprustning: På vej med helt ny datacenterregion

Efter nyheden om de tre nye danske datacentre er Microsoft nu på vej med endnu en ny nordisk datacenterregion.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Den amerikanske it-gigant Microsoft er klar med endnu flere nordiske datacenterplaner.

Udover de aktuelle danske planer om at opføre tre datacentre på Sjælland, så planlægger selskabet også at opføre nye nul-emissions datacentre i det sydlige Finland.

Det oplyser Microsoft i en pressemeddelelse torsdag.

Det bliver ikke oplyst ikke præcis, hvor i det sydlige Finland at datacentrene vil blive placeret, men det bliver dog oplyst, at Microsoft kommer til at indgå i samarbejde med det finske energiselskab Fortum om, at forsyne Helsinki-forstæderne Espoo og Kauniainen samt byen Kirkkonummi med overskudsvarme fra datacentrene.

Ny sydfinsk datacenterregion

De nye finske datacentre bliver en del af en ny sydfinsk datacenterregion, og Microsoft oplyser, at der i datacenterregionen også vil indgå en Azure Availability Zone.

Derudover vil datacenterregionen også være kendetegnet ved det som Microsoft kalder for unikke fysiske lokationer, som er udstyret med uafhængig strøm, netværksfunktionalitet og nedkøling, som skal bidrage til at sikre driften i tilfælde af fejl og nedbrud.

Microsoft oplyser, at de nye datacentre er nødvendig for at kunne undstøtte den efterspørgsel efter Microsofts cloud-tjenester hos Finlands mere 450.000 kunder go 2.000 kunder i landet, som blandt andet indbefatter store it-selsakber som Nokia og Teitoevry.

”Beslutningen om at investere i en datacenterregion, som også forsyner finske byer med overskudsvarme er en win-win-situation. Det vil være med til at accelerere Finlands digitale vækst og gøre vores energinet grønnere,” siger den finske statsminister Sanna Marin i en pressemeddelelse.

Mere end 60 regioner

Microsoft oplyser, at selskabets infrastruktur i dag tæller mere end 60 datacenterregioner, 280 kilometer fiberkabler og 190 såkaldte edge sites.

Selskabet tre kommende danske datacenter bliver placeret Høje Taastrup, Gadstrup og Lille Skensved.

Derudover planlægger Microsoft også at udvide antallet af datacentre i Norge fra to til fire. I november slog selskabet ligeledes dørene op for tre nye datacentre i Sverige.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub