Microsoft fortsætter nordisk oprustning: På vej med helt ny datacenterregion

Efter nyheden om de tre nye danske datacentre er Microsoft nu på vej med endnu en ny nordisk datacenterregion.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Den amerikanske it-gigant Microsoft er klar med endnu flere nordiske datacenterplaner.

Udover de aktuelle danske planer om at opføre tre datacentre på Sjælland, så planlægger selskabet også at opføre nye nul-emissions datacentre i det sydlige Finland.

Det oplyser Microsoft i en pressemeddelelse torsdag.

Det bliver ikke oplyst ikke præcis, hvor i det sydlige Finland at datacentrene vil blive placeret, men det bliver dog oplyst, at Microsoft kommer til at indgå i samarbejde med det finske energiselskab Fortum om, at forsyne Helsinki-forstæderne Espoo og Kauniainen samt byen Kirkkonummi med overskudsvarme fra datacentrene.

Ny sydfinsk datacenterregion

De nye finske datacentre bliver en del af en ny sydfinsk datacenterregion, og Microsoft oplyser, at der i datacenterregionen også vil indgå en Azure Availability Zone.

Derudover vil datacenterregionen også være kendetegnet ved det som Microsoft kalder for unikke fysiske lokationer, som er udstyret med uafhængig strøm, netværksfunktionalitet og nedkøling, som skal bidrage til at sikre driften i tilfælde af fejl og nedbrud.

Microsoft oplyser, at de nye datacentre er nødvendig for at kunne undstøtte den efterspørgsel efter Microsofts cloud-tjenester hos Finlands mere 450.000 kunder go 2.000 kunder i landet, som blandt andet indbefatter store it-selsakber som Nokia og Teitoevry.

”Beslutningen om at investere i en datacenterregion, som også forsyner finske byer med overskudsvarme er en win-win-situation. Det vil være med til at accelerere Finlands digitale vækst og gøre vores energinet grønnere,” siger den finske statsminister Sanna Marin i en pressemeddelelse.

Mere end 60 regioner

Microsoft oplyser, at selskabets infrastruktur i dag tæller mere end 60 datacenterregioner, 280 kilometer fiberkabler og 190 såkaldte edge sites.

Selskabet tre kommende danske datacenter bliver placeret Høje Taastrup, Gadstrup og Lille Skensved.

Derudover planlægger Microsoft også at udvide antallet af datacentre i Norge fra to til fire. I november slog selskabet ligeledes dørene op for tre nye datacentre i Sverige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos