Morgen-briefing: Trustpilot omsætter for en milliard kroner / Google skrider ind over for problematiske annoncer / Opfinderen bag GIF er gået bort

Trustpilot omsætter for en milliard kroner. Offentlige it-projekter hædret til OffDig 2022. Google skrider ind over for problematiske annoncer. GN flytter it-medarbejdere væk fra Kyiv. Facebook Messenger ramt af store problemer. Nu er der over 100.000 genopladelige biler i Danmark. Opfinderen bag GIF er gået bort.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til torsdagens hurtige omgang nyheder fra Computerworld.

Dagens friske digitale nyhedspost leveres af Alexander Haslund.

God læsning.

Trustpilot omsætter for en milliard kroner

Danske Trustpilot runder en milliard kroner i omsætning efter en vækst på knap 30 procent.

Det viser selskabets årsrapport, det første på gaden siden Trustpilot blev børsnoteret, skriver Finans.

Trods god vind i toppen af regnskabet, ender det danske selskab, der blev stiftet i 2007, igen igen med et underskud. Underskuddet er fordoblet til 175 millioner fra 2020 til 2021.

"Vi kan blive profitable, når vi vil. Vi har demonstreret under enormt usikre omstændigheder under pandemien, at vi kan blive profitable med meget kort varsel. Så det er en beslutning, vi kan tage," lyder det fra Peter Holten Mühlmann, stifter af og direktør for Trustpilot, til Finans.

I Danmark har Trustpilot 350 ansatte.

Offentlige it-projekter hædret til OffDig 2022

OffDig 2022 tager hul på anden og sidste dag af den store it-konference, hvor der med 1.600 tilmeldte er meldt fuldstændig udsolgt.

Vanen tro bliver der delt en række priser ud til nogle af de offentlige it-projekter, der har udmærket sig allermest i det forgangene år.

Prisen for at have gjort den offentlige sektor mere overskuelig og sammenhængende, er gået til Coronapas-appen, der vinder den såkaldte sammenhængspris.

Coronapas er ifølge Digitaliseringsstyrelsen den mest downloadede gratis app i Danmark i 2021.

Også publikumsprisen er tildelt, hvilket i år gik til AI Mammo-projektet i Region Hovedstaden. Projektet handler om brug af kunstig intelligens til vurdering af billeder ved brystkræftscreening.

I dag fortsætter OffDig 2022 så videre med at bore sig ned i den offentlige digitalisering.

Google skrider ind over for problematiske annoncer

Google melder onsdag, at det vil sætte alle annoncer på pause med indehold, der udnytter, afviser eller tolererer den igangværende konflikt mellem Rusland og Ukraine.

Det skriver Reuters.

Blokeringen følger efter, at mange store sociale medieplatforme har annonceret nye indholdsrestriktioner i kølvandet på konflikten, herunder blokering af russiske statsmedier RT og Sputnik i EU.

Google har også meddelt, at det helt er stoppet med at sælge online annoncer i Rusland.

GN flytter it-medarbejdere væk fra Kyiv

Det store danske selskab GN Group har i lyset af den voldsomme situation i Ukraine valgt at flytte 25 ansatte fra et softwarecenter i Kyiv.

Det skriver ITWatch.

"Vi har en enhed for software-udvikling i Kyiv. Der er 25 udviklere. Fem af dem har forladt Ukraine, og 20 af dem er flyttet til det vestlige Ukraine. Vi forsøger at hjælpe dem så meget, som vi kan," lyder det fra Peter la Cour Gormsen, der er finansdirektør for hele GN, ifølge Marketwire.

GN har hverken varehuse eller lagre i Rusland og Ukraine.

Facebook Messenger ramt af store problemer

Flere brugere rapporterede i går aftes om problemer med Facebooks besked-app Messenger.

Hundredvis af brugere meldte om, at beskeder hverken kunne sendes eller modtages.

Det skriver Ekstra Bladet.

Både via Twitter og Down Detector meldes om problemer med tjenesten.

Nogle oplevede, at Messenger var helt nede, nogle oplevede uregelmæssig modtagelse af beskeder, mens andre havde store problemer med at sende og modtage billeder.

Sent onsdag aften er problemerne angiveligt løst.

Nu er der over 100.000 genopladelige biler i Danmark

Antallet af genopladelige personbiler på de danske veje har for første gange i Danmarkshistorien rundet 100.000.

Helt præcist er der ifølge Danmarks Statistik over 144.000 enten rene elbiler eller hybrider i Danmark.

Det skriver Jyllands-Posten.

Hybridbilerne er gået frem med 162,2 procent det seneste år i forhold til året før, mens elbilerne er gået frem med 108,9 procent.

1. januar 2022 var der registeret knap 2,8 millioner personbiler i Danmark.

Opfinderen bag GIF er gået bort

74-årige Stephen Wilhite, opfinder af de små internetmemes kaldet GIF, gik i sidste uge bort efter at være blevet smittet med corona, skriver The Verge.

Stephen Wilhite arbejdede på GIF eller Graphics Interchange Format, som nu bruges til reaktioner, beskeder og vittigheder, mens han var ansat hos CompuServe for mange år siden.

Det kompakte format af animerede billeder, der gentages kontinuerligt, og som i disse tider flyder overalt på internettet og sociale medier kom til verden i slutningen af 1980'erne.

Her skabte Stephen Wilhite formatet hos CompuServe med det formål at kunne pakke grafik i høj kvalitet, høj opløsning og i farver ind på en måde, så det kunne distribueres med datidens noget langsommere internethastigheder.

Hvis du vil gå mere i dybden med GIF'ens historie, har Daily Dot en god forklaring på, hvordan formatet blev et internetfænomen, anbefaler The Verge.

Bonusinfo. GIF skulle ifølge Stephen Wilhite udtales med et blød 'G' altså JIF.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen