Danmark og Australien lancerer globalt netværk af cyber- og tech-ambassadører fra mere end 20 lande

Med Danmark og Australien i front skal cyber- og tech-ambassadører over hele verden arbejde mod en ansvarlig, demokratisk og tryg teknologisk fremtid i samarbejde med tech-industrien.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Danmark og Australien, der var blandt de første til at udpege en cyber- eller tech-ambassadør, sætter nu rammerne op for et helt nyt globalt samarbejde.

Et netværk af cyber- og tech-ambassadører fra mere end 20 lande verden over lanceres nu for at sikre, at teknologiudviklingen fremmer velstand, sikkerhed, demokrati og menneskerettigheder.

Samarbejdet sker desuden som modsvar mod de igangværende ondsindede cyber- og desinformationskampagner, Rusland har stået bag i forbindelse med krigshandlingerne i Ukraine.

Her er de vitalt, at det internationale samfund opretholder en regelbaserede orden online såvel som offline.

"Nye teknologier kan skabe fantastiske fremskridt for vores samfund. Men de bringer også alvorlige risici, som vi er nødt til at tage hånd om. Cyberangreb, internetnedlukninger og spredning af desinformation truer vores velstand, frihed og tryghed," lyder det fra Danmarks udenrigsminister Jeppe Kofod (S), i en meddelelse.

"Med det nye globale netværk af cyber- og tech-ambassadører bringer vi demokratiske regeringer sammen om at bygge vores digitale fremtid på de værdier, vi tror på. Gennem samarbejde med tech-industrien vil vi inddæmme de autokratiske kræfter, der misbruger teknologi og sikre, at hele menneskeheden høster teknologiens fordele," fortsætter han.

I 2019 var Danmark og Australien for første gang værter for 20 ligesindede cyber- og tech-ambassadører fra hele verden til "Cyber og Tech Retreat" i Silicon Valley for at drøfte teknologiens indflydelse på udenrigs- og sikkerhedspolitik med tech-industrien.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS