Mere end 200.000 danske hjem kan blive opvarmet med overskudsvarme fra datacentre om få år

I Danmark er der potentiale for, at mere end 200.000 husstande om få år kan opvarmes ved hjælp af spild varme fra datacentre. Sådan lyder forudsigelsen fra direktøren for Dansk Datacenter Industri.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der er et voksende potentiale for, at spildvarmen fra danske datacentre kan udnyttes i langt højere grad i fremtiden.

Dette understreges af, at datacentrenes totale energiforbrud vil tredobles frem mod 2025 samtidig med, at der kommer et større incitatement og bedre muligheder for at udnytte spildvarmen over det danske fjernvarmenet, skriver Finans.

Disse tendenser udpensles i en ny markedsundersøgelse fra brancheorganisationen Dansk Datacenter Indsutri (DDCI).

"I den optimale verden er der i 2025 mulighed for at danske datacentre kan levere spildvarme nok til at opvarme mellem 400 til 500.000 danske husstande. Reelt tror jeg, at vi kommer til at opleve leverancer svarende til opvarmningen til måske mellem 200 og 300.000 husstande i 2025 voksende til rundt regnet en fjerdedel af samtlige danske husstande i 2030," siger Henrik Hansen, administerende direktør for Dansk Dataecenter Industri, til Finans.

Ved udgivelsen af sidste års rapport lød det, at kun seks ud af 64 større datacentre i Danmark genanvendte overskudsvarmen fra datacentrene, lyder det.

Men nu har fokus flyttet sig, hvilket yderligere forstærkes af krigen i Ukraine og ønsket om at løsrive sig fra afhængigheden af russisk gas, skriver Finans.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo