Mere end 200.000 danske hjem kan blive opvarmet med overskudsvarme fra datacentre om få år

I Danmark er der potentiale for, at mere end 200.000 husstande om få år kan opvarmes ved hjælp af spild varme fra datacentre. Sådan lyder forudsigelsen fra direktøren for Dansk Datacenter Industri.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der er et voksende potentiale for, at spildvarmen fra danske datacentre kan udnyttes i langt højere grad i fremtiden.

Dette understreges af, at datacentrenes totale energiforbrud vil tredobles frem mod 2025 samtidig med, at der kommer et større incitatement og bedre muligheder for at udnytte spildvarmen over det danske fjernvarmenet, skriver Finans.

Disse tendenser udpensles i en ny markedsundersøgelse fra brancheorganisationen Dansk Datacenter Indsutri (DDCI).

"I den optimale verden er der i 2025 mulighed for at danske datacentre kan levere spildvarme nok til at opvarme mellem 400 til 500.000 danske husstande. Reelt tror jeg, at vi kommer til at opleve leverancer svarende til opvarmningen til måske mellem 200 og 300.000 husstande i 2025 voksende til rundt regnet en fjerdedel af samtlige danske husstande i 2030," siger Henrik Hansen, administerende direktør for Dansk Dataecenter Industri, til Finans.

Ved udgivelsen af sidste års rapport lød det, at kun seks ud af 64 større datacentre i Danmark genanvendte overskudsvarmen fra datacentrene, lyder det.

Men nu har fokus flyttet sig, hvilket yderligere forstærkes af krigen i Ukraine og ønsket om at løsrive sig fra afhængigheden af russisk gas, skriver Finans.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet