Morgen-briefing: Her er finalisterne til E-handelsprisen 2022 / Smittestop-app ikke længere aktiv - du kan slette den / Danske mobilselskaber giver mobilabonnementer til ukrainske flygtninge

Her er finalisterne til E-handelsprisen 2022. Smittestop-app ikke længere aktiv - du kan slette den. Danske mobilselskaber giver mobilabonnementer til ukrainske flygtninge. GN Audio vil ind på marked for kommunikationsudstyr til industri. Spotify trækker sig fra Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til ugens første morgen-briefing, som i dag er sammensat af Dan Jensen.

Her er finalisterne til E-handelsprisen 2022

Dansk Erhverv er klar med kandidatfeltet til E-handelsprisen 2022, som uddeles 19. maj.

Det såkaldte indstillingsudvalg har nemlig fundet de nominerede selskaber, som altså er med i opløbet til at vinde prisen.

Det drejer sig om i alt 55 virksomheder fordelt på i alt 11 kategorier med fem nominerede i hver. Hertil kommer den såkaldte E-handelsprisen Guld.

Hensynet til denne morgen-briefings længde gør, at vi ikke kan bringe hele listen her. Men du kan klikke her for at se alle de nominerede selskaber.

Smittestop-app ikke længere aktiv - du kan slette den

Smittestop-appen er lukket og fungerer ikke længere.

Nedlukningen fandt sted fredag, da der blev udsendt til opdatering til appen, som gør, at man nu ikke længere kan melde sig smittet eller få besked om, at man har været tæt på en smittet via appen.

“Alle data i systemerne vil i forbindelse med nedlukningen blive slettet. Lokale data fra appen på telefonen vil brugerne selv kunne slette. Hvis ikke man selv sletter lokale data, så bliver data automatisk slettet efter 14 dage,” meddeler Sundhedsministeriet.

Smittestop-appen har været i funktion siden sommeren 2020.

Danske mobilselskaber giver mobilabonnementer til ukrainske flygtninge

YouSee, Telia, Telenor og 3 forærer hver 5.000 SIM-kort til ukrainske flygtninge, så de kan ringe og sende sms-beskeder gratis i Danmark samt bruge internet til at holde kontakt med folk i eksempelvis Ukraine.

Donationen af de i alt 20.000 sim-kort kommer til at foregå via Røde Kors og de danske kommuner.

“Donationen finder sted fra uge 12, hvor SIM-kortene løbende vil blive uddelt i Røde Kors modtagecentre og asylcentre,” meddeler selskaberne.

De oplyser i øvrigt, at vilkår og forbrugsgrænser kommer til at variere, men at der er ‘fælles fokus på frit forbrug af tale/sms i Danmark, en stor datapakke og muligheden for kontakt til EU og Ukraine.”

GN Audio vil ind på marked for kommunikationsudstyr til industri

GN Audio vil ind på et nyt marked, som selskaber kalder for ‘industry solutions,’ som selskabets direktør, René Svendsen-Tune, over for Børsen vurderer er kæmpestort med mere end to milliarder potentielle brugere verden over.

“Der bruges flere steder f.eks. klassisk teknologi som walkie-talkies. De har været der de seneste 30-40 år, og nu er det på tide, at man går fra walkie-talkie-teknologi til at bruge mobilteknologien. Der skal nye løsninger til af forskellige slags – om det så er headsets eller små datadevices. Hvis du har et marked, hvor der skal skiftes fra gammel til ny teknologi, er det typisk et område med høj vækst. Og det er det, vi bevæger os ind i nu,” siger han til Børsen.

Gn Audio er i forvejen på ved ind i nye markeder. Selskabet købte blandt andet i efteråret gaming-specialisten Steel Series for otte milliarder kroner. Det kan du læse mere om her.

Spotify trækker sig ud af Rusland

Spotify trækker sig helt ud af Rusland, efter tjenesten midlertidigt lukkede for sit kontor i Moskva tidligere på måneden som en reaktion på Ruslands invasion af Ukraine.

Ruslands nye medielovgivning gør nu imidlertid, at Spotify helt trækker sig ud af landet og lukker for sin udbredte streaming-tjeneste.

“Spotify har troet på, at det er af afgørende betydning at holde vores streaming-tjeneste operationel i Rusland for at sikre troværdige og uafhængige nyheder og informationer,” meddeler Spotify.

“Desvære begrænser den seneste lovgivning adgang til information, eliminerer fri tale og kriminaliserer visse typer nyheder, hvilket udsætter Spotifys medarbejdere for fare,” lyder det fra selskabet.

Spotify ventes at dreje nøglen om i Rusland i begyndelsen af april.

Også Netflix har trukket sig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S