Elon Musk overvejer at lancere eget socialt medie

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at lancere sit eget sociale medie. Han mener, at Twitter underminerer demokratiet ved ikke at understøtte ytringsfrihed.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at bygge et nyt socialt medie, som skal give plads til frie tanker og fri tale.

Det meddelte han i weekenden i en tråd på Twitter, hvor han følges af godt 79 millioner andre brugere.

Årsag: Elon Musk mener, at Twitter ‘forsømmer at overholde de fundamentale principper for ytringsfrihed.’

‘Og da Twitter de facto er et offentligt torv, underminerer det demokratiet, hvis ikke ytringsfriheden understøttes,” skriver han.

Elon Musk er kendt for af og til at udsende kontroversielle og opsigtsvækkende budskaber på Twitter, som ikke altid følges op af handling.

Ikke desto mindre er han som en af verdens mest succesrige iværksættere og en af de rigeste mennesker på planeten en magtfaktor, som ingen kan komme uden om.

Elon Musk lancerede i weekenden en rundspørge på Twitter, hvor han spørger brugerne, om der er brug for en ny platform.

Dette spørgsmål har i skrivende stund fået godt 48.000 svar fra brugere. En del skriver, at Elon Musk jo bare kan købe Twitter.

Det amerikanske finantilsyn, SEC, besluttede for en uges tid siden, at Elon Musks opslag på Twitter om Tesla kan indgå i eventuelle finansielle sager mod ham.

Det har Musk reageret ret kraftigt imod med beskyldninger om, at SEC ‘tramper’ på han ytringsfrihed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S