Elon Musk overvejer at lancere eget socialt medie

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at lancere sit eget sociale medie. Han mener, at Twitter underminerer demokratiet ved ikke at understøtte ytringsfrihed.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at bygge et nyt socialt medie, som skal give plads til frie tanker og fri tale.

Det meddelte han i weekenden i en tråd på Twitter, hvor han følges af godt 79 millioner andre brugere.

Årsag: Elon Musk mener, at Twitter ‘forsømmer at overholde de fundamentale principper for ytringsfrihed.’

‘Og da Twitter de facto er et offentligt torv, underminerer det demokratiet, hvis ikke ytringsfriheden understøttes,” skriver han.

Elon Musk er kendt for af og til at udsende kontroversielle og opsigtsvækkende budskaber på Twitter, som ikke altid følges op af handling.

Ikke desto mindre er han som en af verdens mest succesrige iværksættere og en af de rigeste mennesker på planeten en magtfaktor, som ingen kan komme uden om.

Elon Musk lancerede i weekenden en rundspørge på Twitter, hvor han spørger brugerne, om der er brug for en ny platform.

Dette spørgsmål har i skrivende stund fået godt 48.000 svar fra brugere. En del skriver, at Elon Musk jo bare kan købe Twitter.

Det amerikanske finantilsyn, SEC, besluttede for en uges tid siden, at Elon Musks opslag på Twitter om Tesla kan indgå i eventuelle finansielle sager mod ham.

Det har Musk reageret ret kraftigt imod med beskyldninger om, at SEC ‘tramper’ på han ytringsfrihed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job