Elon Musk overvejer at lancere eget socialt medie

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at lancere sit eget sociale medie. Han mener, at Twitter underminerer demokratiet ved ikke at understøtte ytringsfrihed.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at bygge et nyt socialt medie, som skal give plads til frie tanker og fri tale.

Det meddelte han i weekenden i en tråd på Twitter, hvor han følges af godt 79 millioner andre brugere.

Årsag: Elon Musk mener, at Twitter ‘forsømmer at overholde de fundamentale principper for ytringsfrihed.’

‘Og da Twitter de facto er et offentligt torv, underminerer det demokratiet, hvis ikke ytringsfriheden understøttes,” skriver han.

Elon Musk er kendt for af og til at udsende kontroversielle og opsigtsvækkende budskaber på Twitter, som ikke altid følges op af handling.

Ikke desto mindre er han som en af verdens mest succesrige iværksættere og en af de rigeste mennesker på planeten en magtfaktor, som ingen kan komme uden om.

Elon Musk lancerede i weekenden en rundspørge på Twitter, hvor han spørger brugerne, om der er brug for en ny platform.

Dette spørgsmål har i skrivende stund fået godt 48.000 svar fra brugere. En del skriver, at Elon Musk jo bare kan købe Twitter.

Det amerikanske finantilsyn, SEC, besluttede for en uges tid siden, at Elon Musks opslag på Twitter om Tesla kan indgå i eventuelle finansielle sager mod ham.

Det har Musk reageret ret kraftigt imod med beskyldninger om, at SEC ‘tramper’ på han ytringsfrihed.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS