Elon Musk overvejer at lancere eget socialt medie

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at lancere sit eget sociale medie. Han mener, at Twitter underminerer demokratiet ved ikke at understøtte ytringsfrihed.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk overvejer ‘seriøst’ at bygge et nyt socialt medie, som skal give plads til frie tanker og fri tale.

Det meddelte han i weekenden i en tråd på Twitter, hvor han følges af godt 79 millioner andre brugere.

Årsag: Elon Musk mener, at Twitter ‘forsømmer at overholde de fundamentale principper for ytringsfrihed.’

‘Og da Twitter de facto er et offentligt torv, underminerer det demokratiet, hvis ikke ytringsfriheden understøttes,” skriver han.

Elon Musk er kendt for af og til at udsende kontroversielle og opsigtsvækkende budskaber på Twitter, som ikke altid følges op af handling.

Ikke desto mindre er han som en af verdens mest succesrige iværksættere og en af de rigeste mennesker på planeten en magtfaktor, som ingen kan komme uden om.

Elon Musk lancerede i weekenden en rundspørge på Twitter, hvor han spørger brugerne, om der er brug for en ny platform.

Dette spørgsmål har i skrivende stund fået godt 48.000 svar fra brugere. En del skriver, at Elon Musk jo bare kan købe Twitter.

Det amerikanske finantilsyn, SEC, besluttede for en uges tid siden, at Elon Musks opslag på Twitter om Tesla kan indgå i eventuelle finansielle sager mod ham.

Det har Musk reageret ret kraftigt imod med beskyldninger om, at SEC ‘tramper’ på han ytringsfrihed.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS