Har fået tilbud fra fire it-giganter: USA udskyder enorm cloud-kontrakt til Pentagon

USA udskyder tildelingen af en af landets største og vigtigste it-kontrakter med otte måneder. Fire it-giganter har lagt tilbud på bordet.

Artikel top billede

USA skubber beslutningen om, hvem der skal være leverandør på en af landets allerstørste cloud-kontrakter, otte måneder frem.

Det var oprindeligt meningen, at det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, ville have skrevet kontrakt på leverering af cloud-systemet Joint Warfighting Cloud Capability til ni milliarder dollar i næste måned.

Men det kommer nu først til at ske til december.

Pentagon har modtaget tilbud på ordren fra de fire store selskaber på det amerikanske cloud-marked, AWS, MIcrosoft, Google og Oracle.

Men forsvarsministeriets folk er langt fra klar til at tage en beslutning for nuværende.

Pentagon har hele tiden holdt muligheden åben for, at op mod fire cloud-selskaber kan blive samtidige leverandører på opgaven, som kommer til at strække sig over fem år med mulighed for yderligere forlængelser.

Joint Warfighting Cloud Capability - eller JWCC - er efterfølgeren til det stærkt omstridte JEDI-program (Joint Enterprise Defense Infrastructure), som for nogle år siden skabte en del bataljer mellem AWS og Microsoft, som begge kæmpede hårdt for at lande den mægtige ordre.

Dengang var der kun plads til en enkelt leverandør på en af de måske vigtigste og største it-ordrer til den amerikanske stat.

Præsident Joe Biden har imidlertid skrottet hele ideen om at kun at have en enkelt leverandør på en så vigtig opgave.

Det førte til, at Pentagon helt droppede JEDI-projektet i sommer og istedet lancerede JWCC.

USA har tidligere meddelt, at det reelt nok kun er AWS og Microsoft, der har kompetencer og setup til at kunne komme i betragtning som leverandører på JWCC.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura