Har fået tilbud fra fire it-giganter: USA udskyder enorm cloud-kontrakt til Pentagon

USA udskyder tildelingen af en af landets største og vigtigste it-kontrakter med otte måneder. Fire it-giganter har lagt tilbud på bordet.

Artikel top billede

USA skubber beslutningen om, hvem der skal være leverandør på en af landets allerstørste cloud-kontrakter, otte måneder frem.

Det var oprindeligt meningen, at det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, ville have skrevet kontrakt på leverering af cloud-systemet Joint Warfighting Cloud Capability til ni milliarder dollar i næste måned.

Men det kommer nu først til at ske til december.

Pentagon har modtaget tilbud på ordren fra de fire store selskaber på det amerikanske cloud-marked, AWS, MIcrosoft, Google og Oracle.

Men forsvarsministeriets folk er langt fra klar til at tage en beslutning for nuværende.

Pentagon har hele tiden holdt muligheden åben for, at op mod fire cloud-selskaber kan blive samtidige leverandører på opgaven, som kommer til at strække sig over fem år med mulighed for yderligere forlængelser.

Joint Warfighting Cloud Capability - eller JWCC - er efterfølgeren til det stærkt omstridte JEDI-program (Joint Enterprise Defense Infrastructure), som for nogle år siden skabte en del bataljer mellem AWS og Microsoft, som begge kæmpede hårdt for at lande den mægtige ordre.

Dengang var der kun plads til en enkelt leverandør på en af de måske vigtigste og største it-ordrer til den amerikanske stat.

Præsident Joe Biden har imidlertid skrottet hele ideen om at kun at have en enkelt leverandør på en så vigtig opgave.

Det førte til, at Pentagon helt droppede JEDI-projektet i sommer og istedet lancerede JWCC.

USA har tidligere meddelt, at det reelt nok kun er AWS og Microsoft, der har kompetencer og setup til at kunne komme i betragtning som leverandører på JWCC.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS