Ruslands største it-selskab storhøster data via skjult kode i iOS og Android

Ruslands største it-selskab, Yandex, høster data i stor stil via skjult kode i apps til iOS og Android. Data sendes til servere i Finland og Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Yandex)

Den russiske it-kæmpe Yandex høster i det skjulte data i stor stil fra både iPhones og Android-telefoner og sender data til sine servere i Finland og Rusland.

Det sker ifølge Financial Times via skjult kode, som Yandex via sit SDK AppMetrica lader udviklere plante i apps til Android og iOS.

Ifølge avisen blev den skjulte kode opdaget fornylig af udvikleren Zach Edwards.

Yandex: Ikke-personaliserede data
Yandex har efterfølgende bekræftet, at selskabet indsamler data fra “enheder, netværk og IP-adresser’ og lagrer denne data i Finland og Rusland, skriver avisen.

Yandex meddeler, at det drejer sig om ikke-personaliserede data i begrænset omfang.

“Selv om det teoretisk er muligt, er det i praksis ekstremt svært at identificere brugere på baggrund af information, som den, som vi indsamler. Yandex kan ikke gøre det,” lyder det fra selskabet i en meddelelse til Financial Times.

Yandex er på mange måder den russiske pendant til Google og er børsnoteret på New York Stock Exchange med mange amerikanske fonde i ejerkredsen. Dets stifter, Arkady Volozh, bor i Israel.

Selskabets hverdag har i årevis været en balancegang med udvikling som uafhængigt internetmedie på den ene side og de russiske statskrav på den anden side.

Fjerner AppMetrica SDK

Til Financial Times giver flere amerikanske eksperter udtryk for bekymring over lagringen af data i et land som Rusland.

Tidligere chefudvikler for sikkerhed i Apple, Cher Scarlett, siger til avisen, at Yandex kan være forpligtet til at udlevere data til den russiske stat, når først de er lagret på servere i Rusland.

Ifølge Financial Times er mange udviklere allerede i gang med at fjerne AppMetrica SDK fra deres apps, efter Ruslands invasion af Ukraine.

Avisen skriver, at mere end 2.000 apps samtidig har tilføjet AppMetrica SDK siden invasionen af Ukraine - inklusive mange, der ser ud til at tracke ukrainske brugere.

Ifølge avisen er AppMetrica SDK blevet installeret i 21 VPN-apps i de seneste 30 dage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job