Slut med den danske coronapas-app: Lukker og slukker

Det er slut med den danske del af din coronapas-app, som nu slukkes. Men du bør alligevel ikke slette appen fra din telefon.

Artikel top billede

Det er slut med at skulle trække din telefon op af lommen hver gang, at du skal ind på en restaurant, plejehjem, sygehus eller andre steder for at fremvise coronapas-app til en medarbejder i døren.

Coronapas-appen lukker og slukker nemlig og er fra i dag, torsdag 31. marts, ikke længere anvendelig i Danmark.

Appen lukkes ned i forbindelse med, at den bekendtgørelse, som har givet grønt lys til behandling af personoplysninger i appen, udløber. Det skete natten til torsdag.

Appen har været i funktion siden maj 2021 og blev reelt udfaset i begyndelsen af februar, da det blev besluttet, at Covid-19 ikke længere var en samfundskritisk sygdom.

Dengang fortsat plejehjem og sygehuse dog med at kræve fremvisning af passet. Men det ophører altså nu.

Slet den ikke

Selv om coronapasset nu udfases i Danmark, bør du vente lidt med at fjerne appen helt fra din telefon.

For EU-delen af det to-sidede pas kan fortsat være nyttig ved rejser i udlandet.

Sundhedsministeriet meddeler desuden, at det vil være muligt at genaktivitere den danske del af appen med kort varsel.

“Coronapas-appen vil fortsat kunne bruges, men fremover alene med EU-visningen, hvor det fremgår, om man har coronapas på baggrund af vaccination, immunitet eller test, som kan bruges ved rejser. Man kan også fortsat tilgå sit coronapas på sundhed.dk og i MinSundhed-appen,” meddeler Sundhedsministeriet.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S