Slut med den danske coronapas-app: Lukker og slukker

Det er slut med den danske del af din coronapas-app, som nu slukkes. Men du bør alligevel ikke slette appen fra din telefon.

Artikel top billede

Det er slut med at skulle trække din telefon op af lommen hver gang, at du skal ind på en restaurant, plejehjem, sygehus eller andre steder for at fremvise coronapas-app til en medarbejder i døren.

Coronapas-appen lukker og slukker nemlig og er fra i dag, torsdag 31. marts, ikke længere anvendelig i Danmark.

Appen lukkes ned i forbindelse med, at den bekendtgørelse, som har givet grønt lys til behandling af personoplysninger i appen, udløber. Det skete natten til torsdag.

Appen har været i funktion siden maj 2021 og blev reelt udfaset i begyndelsen af februar, da det blev besluttet, at Covid-19 ikke længere var en samfundskritisk sygdom.

Dengang fortsat plejehjem og sygehuse dog med at kræve fremvisning af passet. Men det ophører altså nu.

Slet den ikke

Selv om coronapasset nu udfases i Danmark, bør du vente lidt med at fjerne appen helt fra din telefon.

For EU-delen af det to-sidede pas kan fortsat være nyttig ved rejser i udlandet.

Sundhedsministeriet meddeler desuden, at det vil være muligt at genaktivitere den danske del af appen med kort varsel.

“Coronapas-appen vil fortsat kunne bruges, men fremover alene med EU-visningen, hvor det fremgår, om man har coronapas på baggrund af vaccination, immunitet eller test, som kan bruges ved rejser. Man kan også fortsat tilgå sit coronapas på sundhed.dk og i MinSundhed-appen,” meddeler Sundhedsministeriet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos