Allerede da krigen i Ukraine startede, advarede den amerikanske stat i skjul selskaber om Kaspersky

USA tilføjede Kaspersky til listen over trusler mod nationens sikkerhed for få dage siden, men amerikanske blev advaret mod brug af softwareselskabet allerede, dagen efter Rusland gik ind i Ukraine.

Artikel top billede

Den amerikanske regering begyndt uden for offentlighedens søgelys, privat at advare visse amerikanske virksomheder mod at bruge det russiske it-selskab Kaspersky, allerede dagen efter Rusland gik ind i Ukraine, hvilket skete 24. februar.

Det skriver Reuters.

Derfor tog staten afstand til selskabet langt før, det blev tilføjet til listen af trusler mod nationens sikkerhed 26. marts.

Flere virksomheder, som har med kritisk infrastruktur at gøre blev briefet og advaret om brug af virksomhedens produkter.

Ifølge mediet er Kaspesky forurettet over ikke at have haft muligheden for at svare igen på en sådan briefing.

Kaspersky har ved flere lejligheder ytret, at de mange boykots og advarsler mod det russiske cybersikkerhedsfirma bygger på politik og ikke på selskabets teknologier.

Blandt andet har de tyske myndigheder advaret mod Kaspersky, Italiens regering vil mindkse brugen af selskabet, mens Storbritannien fraråder at benytte firmaet.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job