Streaming: Vildt underholdende og amoralske skiderikker med superkræfter

The Boys på Amazon Prime vender hele superheltebegrebet på hovedet, er enormt sjov og undertiden overdrevent grov – og sæson tre kommer lige om lidt.

Artikel top billede

(Foto: Amazon/PR)

Superhelte er ofte nogle lidt plagede typer, og eksempelvis er Batman sjældent det mest muntre selskab. Andre gange er de – som Deadpool – groft sarkatiske lummermåse.

Men alle deres fejl og mangler til trods, er superhelte sat i verden for at hjælpe omverdenen, når rumvæsener, skurke, naturkatastrofer eller løbske tog og fly truer uskyldiges liv og førlighed.

Sådan er det også i serien The Boys på Amazon Prime Video. Eller rettere: Megakoncernen Vought International, som ejer rettighederne til det sejeste heltehold i byen – The Seven – markedsfører dem i hvert fald som 100 procent uegennyttige og sympatiske.

Det er bare ikke helt sandheden.

Den usynlige mand lusker nøgen rundt på dametoiletterne med sin bedste ven i hånden, dybhavshelten udnytter groft sin status til at sikre sig visse personlige tjenester, og verdens hurtigste mand glemmer at se sig for og kværner uskyldige på gaden.

Og det er bare begyndelsen.

The Boys bygger på tegneserien af samme navn og lægger ud med, at den lettere vattede Hughie mister sin kæreste til en fortravlet og komplet ligeglad Supe.

Hughie vikles herefter mere og mere ind i en ret ukonventionel og temmelig indebrændt gruppe af almindelige mennesker, der vil gøre op med de amoralske superhelte.

Serien vender ikke bare hele superheltebegrebet på hovedet, men er også enormt sjov og undertiden grov i en grad, at nogle amerikanere nok ville betegne den som deeply offensive.

Så følger man ikke allerede Hughie, Butcher, Starlight, The Deep, Queen Maeve og alle de andre, så giv den en chance. Det eneste, man kan være sikker på, er at det er en vild tur.

For som Homelander, lederen af The Seven, konstaterer: ”I’m the worlds greatest superhero. I can do whatever the fuck I want!”

Desuden er det for ganske nylig blevet offentliggjort, at sæson tre af The Boys får premiere 15. juni.

Men se selv traileren til første sæson her.

En sjov detalje er for øvrigt, at skaberne bag den oprindelige tegneserie var så store fans af den britiske skuespiller Simon Pegg, at de bad om lov til at bruge ham som model for den tegnede karakter Hughie.

Den var Pegg helt med på, og han har også en birolle som Hughies far i serien på Amazon Prime.

Titel: The Boys
Første to sæsoner kan streames på Amazon Prime Video, sæson tre har premiere 15. juni

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS