Streaming: Vildt underholdende og amoralske skiderikker med superkræfter

The Boys på Amazon Prime vender hele superheltebegrebet på hovedet, er enormt sjov og undertiden overdrevent grov – og sæson tre kommer lige om lidt.

Artikel top billede

(Foto: Amazon/PR)

Superhelte er ofte nogle lidt plagede typer, og eksempelvis er Batman sjældent det mest muntre selskab. Andre gange er de – som Deadpool – groft sarkatiske lummermåse.

Men alle deres fejl og mangler til trods, er superhelte sat i verden for at hjælpe omverdenen, når rumvæsener, skurke, naturkatastrofer eller løbske tog og fly truer uskyldiges liv og førlighed.

Sådan er det også i serien The Boys på Amazon Prime Video. Eller rettere: Megakoncernen Vought International, som ejer rettighederne til det sejeste heltehold i byen – The Seven – markedsfører dem i hvert fald som 100 procent uegennyttige og sympatiske.

Det er bare ikke helt sandheden.

Den usynlige mand lusker nøgen rundt på dametoiletterne med sin bedste ven i hånden, dybhavshelten udnytter groft sin status til at sikre sig visse personlige tjenester, og verdens hurtigste mand glemmer at se sig for og kværner uskyldige på gaden.

Og det er bare begyndelsen.

The Boys bygger på tegneserien af samme navn og lægger ud med, at den lettere vattede Hughie mister sin kæreste til en fortravlet og komplet ligeglad Supe.

Hughie vikles herefter mere og mere ind i en ret ukonventionel og temmelig indebrændt gruppe af almindelige mennesker, der vil gøre op med de amoralske superhelte.

Serien vender ikke bare hele superheltebegrebet på hovedet, men er også enormt sjov og undertiden grov i en grad, at nogle amerikanere nok ville betegne den som deeply offensive.

Så følger man ikke allerede Hughie, Butcher, Starlight, The Deep, Queen Maeve og alle de andre, så giv den en chance. Det eneste, man kan være sikker på, er at det er en vild tur.

For som Homelander, lederen af The Seven, konstaterer: ”I’m the worlds greatest superhero. I can do whatever the fuck I want!”

Desuden er det for ganske nylig blevet offentliggjort, at sæson tre af The Boys får premiere 15. juni.

Men se selv traileren til første sæson her.

En sjov detalje er for øvrigt, at skaberne bag den oprindelige tegneserie var så store fans af den britiske skuespiller Simon Pegg, at de bad om lov til at bruge ham som model for den tegnede karakter Hughie.

Den var Pegg helt med på, og han har også en birolle som Hughies far i serien på Amazon Prime.

Titel: The Boys
Første to sæsoner kan streames på Amazon Prime Video, sæson tre har premiere 15. juni

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job