Europæisk datatilsyn efterlyser afgørende grundlag i ny dataoverførselsaftale mellem EU og USA

Det europæiske datatilsyn er på linje med det danske datatilsyn og mener, at den nye dataoverførselsaftale mellem EU og USA indtil videre er ubrugelig.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Det europæiske datatilsyn EDPB hilser den nye aftale om dataoverførsel mellem USA og EU velkommen, men slår samtidig fast, at der ikke forelægger et nyt overførselsgrundlag.

På godt dansk betyder det, at aftalen indtil videre er ubrugelig i praksis.

Samme melding kom fornylig fra det danske Datatilsynet, der slog fast, at aftalen endnu er for ukonkret til at den kan bruges i praksis.

“Der er tale om en overordnet udmelding, der endnu ikke kan bruges i praksis af danske virksomheder,” lyder det fra Datatilsynet.

To mangler

Helt konkret pegede Datatilsynet på, at udover det manglende overførselsgrundlaget mangler der også en såkaldt tilstrækkeligheds-vurdering.

Med sidstnævnte menes der, at der skal foretages en vurdering af om USA har et databeskyttelsesniveau, der i forhold til EU-standarden er tilstrækkeligt højt.

Det danske Datatilsyn slog dog fast, at aftalen på længere sigt kan være yderst vigtig og få stor betydning for brugen af amerikanske cloud-tjenester på europæisk jord.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job