Europæisk datatilsyn efterlyser afgørende grundlag i ny dataoverførselsaftale mellem EU og USA

Det europæiske datatilsyn er på linje med det danske datatilsyn og mener, at den nye dataoverførselsaftale mellem EU og USA indtil videre er ubrugelig.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Det europæiske datatilsyn EDPB hilser den nye aftale om dataoverførsel mellem USA og EU velkommen, men slår samtidig fast, at der ikke forelægger et nyt overførselsgrundlag.

På godt dansk betyder det, at aftalen indtil videre er ubrugelig i praksis.

Samme melding kom fornylig fra det danske Datatilsynet, der slog fast, at aftalen endnu er for ukonkret til at den kan bruges i praksis.

“Der er tale om en overordnet udmelding, der endnu ikke kan bruges i praksis af danske virksomheder,” lyder det fra Datatilsynet.

To mangler

Helt konkret pegede Datatilsynet på, at udover det manglende overførselsgrundlaget mangler der også en såkaldt tilstrækkeligheds-vurdering.

Med sidstnævnte menes der, at der skal foretages en vurdering af om USA har et databeskyttelsesniveau, der i forhold til EU-standarden er tilstrækkeligt højt.

Det danske Datatilsyn slog dog fast, at aftalen på længere sigt kan være yderst vigtig og få stor betydning for brugen af amerikanske cloud-tjenester på europæisk jord.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura