Salg af bærbare computere falder - men omsætningen på salget stiger

Omsætningen for computere der er solgt på verdensplan når nye rekorder, men selve antallet af solgte enheder er faldet siden 2020.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Der blev i første kvartal af 2022 sendt 80,1 million desktops og notebooks rundt til forbrugere på verdensplan. Det svarer til et fald på 3 procent sammenlignet med forrige år ifølge data fra analyse-bureauet Canalys.

Trods faldet, som er det første fald i salg af stationære og bærbare siden 2020, så er omsætningen på computer-salget i første kvartal nået 70 milliarder dollar, svarende til over 470 millarder danske kroner.

Dette skyldes prisstinginger på enhederne, som blandt andet er presset i vejret af chip-mangel og et stigende behov for computere med kraft nok til større og mere krævende opgaveløsning.

Skiller man tallene ad, så faldt forsendelser af bærbare med 6 procent mens stationær-salget voksede med 13 procent.

Det blev Lenovo, der placerer sig i den absolutte top af pc-markedet i årets første kvartal med forsendelser på 18,2 millioner enheder. Dette svarer dog til et fald på 10 procent fra sidste år.

HP kommer på andenpladsen med 15,8 millioner solgte enheder - et fald på næsten 18 procent. Og tredjepladsen ramte Dell med 13,7 millioner solgte enheder - en stigning på 6,2 procent.

"Sælgere og deres aktionærer har grund til at juble, efterhånden som pc-industriens omsætningsvækstrække fortsatte," sagde Canalyss hovedanalytiker Rushabh Doshi.

"Selv hvis kunder er tvunget til at udskyde indkøb på grund af stigende priser på kort sigt, er en stor bølge af enhedsopdatering uundgåelig, især i betragtning af, at mere end 50 procent af de aktive enheder er mere end fire år gamle," lyder det.

En anden forudsigelse fra analuytikeren lyder:

"I mellemtiden vil den kommercielle efterspørgsel forblive stærk i år, selvom forbruger- og uddannelsesindkøb vakler. Genoptagelsen af ​​arbejdspladsaktivitet på tæt på præ-pandemisk niveau kombineret med hybrid- og fjernarbejdere, der har brug for højere specificerede pc'er for at maksimere produktiviteten, betyder, at virksomhedens it-udgifter vil forblive høje i 2022."

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks