USA freder internettet i Rusland fra sanktioner mod landet

Ruslands internetudbydere kommer ikke til at blive ramt af USA's sanktioner mod landet.

Artikel top billede

Den amerikanske regering har valgt at fritage russiske telekommunikations-virksomheder fra de sanktioner USA har indført over for Rusland.

Sanktionerne er indført efter Ruslands invasion af Ukraine, men det kommer altså ikke til at få betydning for russiernes adgang til internettet.

Det oplyser USA's finansministerium i en pressemeddelelse.

Meldingen kommer efter flere organisationer ifølge mediet The Verge har udtrykt bekymring om, at sanktioner mod det den russiske del af nettet kunne få konsekvenser for aktivister i landet.

Organisationen Access Now er en af dem, der har opfordret USA's præsident Joe Biden til netop at undtage internettet i sanktionerne mod Rusland.

"Amerikansk internetkommunikation er en nøgle for forsvarer af menneskerettigheder og uafhængige medier for at kunne rapportere og kæmpe mod den russiske og belarussiske regeringers aggression mod Ukraine," siger juridisk rådgiver i organisationen Natalia Krapiva ifølge The Verge.

Den amerikanske regeringen skriver dog ikke i meddelelsen om det også er årsagen til, at myndighederne har valgt at fritage internettet fra sanktionerne.

USA's finansministerium gør det stadig klart, at det står alle virksomheder frit for selv at indføre deres egne sanktioner mod Rusland - også på dette område.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics