USA freder internettet i Rusland fra sanktioner mod landet

Ruslands internetudbydere kommer ikke til at blive ramt af USA's sanktioner mod landet.

Artikel top billede

Den amerikanske regering har valgt at fritage russiske telekommunikations-virksomheder fra de sanktioner USA har indført over for Rusland.

Sanktionerne er indført efter Ruslands invasion af Ukraine, men det kommer altså ikke til at få betydning for russiernes adgang til internettet.

Det oplyser USA's finansministerium i en pressemeddelelse.

Meldingen kommer efter flere organisationer ifølge mediet The Verge har udtrykt bekymring om, at sanktioner mod det den russiske del af nettet kunne få konsekvenser for aktivister i landet.

Organisationen Access Now er en af dem, der har opfordret USA's præsident Joe Biden til netop at undtage internettet i sanktionerne mod Rusland.

"Amerikansk internetkommunikation er en nøgle for forsvarer af menneskerettigheder og uafhængige medier for at kunne rapportere og kæmpe mod den russiske og belarussiske regeringers aggression mod Ukraine," siger juridisk rådgiver i organisationen Natalia Krapiva ifølge The Verge.

Den amerikanske regeringen skriver dog ikke i meddelelsen om det også er årsagen til, at myndighederne har valgt at fritage internettet fra sanktionerne.

USA's finansministerium gør det stadig klart, at det står alle virksomheder frit for selv at indføre deres egne sanktioner mod Rusland - også på dette område.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg