Nordkoreanske hackere står bag krypto-tyveri i computerspil for 4,2 milliarder kroner

Amerikanske myndigheder udpeger nu en Nordkoreansk hackergruppe som bagmændene bag et kæmpemæssigt krypto-tyveri. Gennem et computerspil stjal de it-kriminelle kryptovaluta for over fire miliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Det var en Nordkoreansk hackergruppe, der stod bag den kæmpemæssige kryptotyveri sidste måned.

Det konstaterer de amerikanske myndigheder nu.

I marts blev der stjålet kryptovaluta for 615 millioner dollar, svarende til 4,2 milliarder kroner, fra spillere i det udbredte online-spil Axie Infinity, skriver BBC.

Dette kryptotyveri vurderes til at være et af de største nogensinde.

De amerikanske myndigheder peger på, at det er hackergruppen ved navn Lazarus, der står bag. Lazarus anses for at være kontrolleret af den Nordkoreanske efterretningstjeneste, lyder det.

"Gennem vores efterforskning er vi i stand til at bekræfte, at Lazarus Group og APT38, som er aktører tilknyttet Nordkorea, er ansvarlige for dette tyveri," lyder det fra FBI i en udtaelelse, skriver mediet.

Lazarus kom på radaren tilbage i 2014, hvor gruppen blev beskyldt for at hacke Sony Pictures og efterfølgende offentliggøre følsomme data.

Dengang forlangte gruppen, at Sony skulle trække filmen The Interview tilbage. Komediefilmen handler om to journlister, der planlægger at myrde den nordkoreanske leder Kim Jong-Un.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect