Nordkoreanske hackere står bag krypto-tyveri i computerspil for 4,2 milliarder kroner

Amerikanske myndigheder udpeger nu en Nordkoreansk hackergruppe som bagmændene bag et kæmpemæssigt krypto-tyveri. Gennem et computerspil stjal de it-kriminelle kryptovaluta for over fire miliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Det var en Nordkoreansk hackergruppe, der stod bag den kæmpemæssige kryptotyveri sidste måned.

Det konstaterer de amerikanske myndigheder nu.

I marts blev der stjålet kryptovaluta for 615 millioner dollar, svarende til 4,2 milliarder kroner, fra spillere i det udbredte online-spil Axie Infinity, skriver BBC.

Dette kryptotyveri vurderes til at være et af de største nogensinde.

De amerikanske myndigheder peger på, at det er hackergruppen ved navn Lazarus, der står bag. Lazarus anses for at være kontrolleret af den Nordkoreanske efterretningstjeneste, lyder det.

"Gennem vores efterforskning er vi i stand til at bekræfte, at Lazarus Group og APT38, som er aktører tilknyttet Nordkorea, er ansvarlige for dette tyveri," lyder det fra FBI i en udtaelelse, skriver mediet.

Lazarus kom på radaren tilbage i 2014, hvor gruppen blev beskyldt for at hacke Sony Pictures og efterfølgende offentliggøre følsomme data.

Dengang forlangte gruppen, at Sony skulle trække filmen The Interview tilbage. Komediefilmen handler om to journlister, der planlægger at myrde den nordkoreanske leder Kim Jong-Un.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job