Bog: Sådan arbejder man med forretningsstrategi i teori og praksis

I den nye bog Absolut strategi af Henrik Ørholst får man præcis og letforståelig viden om, hvordan man bygger og arbejder med en langsigtet planer, der kan skabe konkurrencemæssige fordele.

Artikel top billede

Alle taler om strategier, men hvad er det egentlig? Hvordan udformer man en strategi? Hvordan bruger man den? Hvilke aspekter skal med? Hvordan griber andre virksomheder i praksis arbejdet an?

Det får man præcis og letforståelig viden om i Henrik Ørholsts Absolut strategi, der udkom tidligere på året.

Ørholst er kendt som flittig forfatter og erhvervskommentator, og i Absolut strategi bruger han sine uomgængeligt gode kommunikative evner til at forklare både de teoretiske såvel som de praktiske aspekter af det forretningsstrategiske arbejde.

Strategi er et ord, der bruges i flæng, men som – hvis man tager det alvorligt – omfatter alt fra (mode)ord som vision, værdi og mission til eksekvering, analyse og evaluering af, hvordan man kan gøre det bedre.

Eller, som det formuleres i bogen: ”En strategi er en langsigtet plan, som skal bruges til at skabe en vedvarende konkurrencemæssig fordel.”

Det giver Henrik Ørholst en grundig redegørelse for via en kortfattet gennemgang af klassiske strategimodeller krydret med en lang række caseeksempler fra virksomheder såsom Coop, SAS, Nike, Grundfos og Fisker.

Bogen er letlæst og overskuelig, og skulle man alligevel kløjes i teorien, indledes de lidt tungere kapitler med et kort resumé under overskriften ”Hvis du ikke gider læse det hele.” Men det gider man nu alligevel for det meste godt.

Titel: Absolut strategi / Forfatter: Henrik Ørholst

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network