"Der er desperat behov for sikkerhedsspecialister i OT med en længerevarende uddannelse og ikke blot et tre dages aftenskolekursus"

"Jeg kan love dig for, at politikere og samfundet vil få øjnene op for behovet, hvis vi en vinter med minus 18 grader pludselig på grund af et storstilet hackerangreb fik strømudfald og vandværker, der ikke kunne pumpe vand."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvilke it-sikkerhedskompetencer, Ken Bonefeld mener, er i underskud
328
1:45 min
Der er behov for autoriserede og veluddannede mennesker i forhold til at sikre den kritiske infrastruktur og vigtige produktionssystemer i Danmark. Vi kan ikke bare sætte, hvem som helst til at stå for sikkerheden i et af de mest digitaliserede lande i verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job