Kender du Rutube? Mød Ruslands svar på Youtube, Instagram og TikTok

Nye russiske sociale medier er gennem de seneste måneder blevet downloadet millioner af gange i fra Apple og Googles app-butikker, men alligevel er det en svær opgave at få russerne til at droppe udenlandske sociale medier.

Artikel top billede

Der er næppe mange danskere, der i dag kender tjenester som Yappy, Fiesta og Rutube.

Men i Ruslands er det nogen af de mest downloadede apps i Apples App Store og Google Play.

Det skyldes især at den russiske regering har spærret for borgernes adgang til vestlige sociale medier som Facebook, Instagram og Twitter i forbindelse med den russiske invasion af Ukraine.

I den forbindelse forsøger de russiske myndigheder ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal nu at overbevise befolkningen og ikke mindst russiske influencere om, at de skal droppe bøvlet med at omgå de russiske spærringer.

I stedet bør de begynde at bruge russiske alternativer, der delvis er finansieret af staten.

”Vores bloggere bliver nødt til at forlade vestlige platforme, og det er måske helt ok,” konstaterede den russiske premierminister Mikhail Mishustin ifølge Wall Street Journal, da han tidligere på måneden talte til landets parlament, Dumaen.

Fiesta, Yappi og Rubtube

Blandt de løsninger som i øjeblikket bliver promoveret af den russiske stat er blandt det russiske alternativ til Facebook, der hedder VKontakte, som er Ruslands største sociale medie.

Men den russiske stat forsøger også at give mere opmærksomhed til nyere tjenester som Rutube, der et russiske alternativ til Youtube, Instagram-klonen Fiesta og appen Yappi, der er et russisk alternativ til kinesiske TikTok.

Yappi og Fiesta blev begge lanceret i november 2021 og har oplevet stor medvind.

Fiesta strøg i sidste måend ind på førstepladsen over de mest downloadede gratis apps på Apples App Store i Rusland, mens Yappi ifølge Wall Street Journal er blevet downloadet to millioner gange på App Store og Google Play siden februar, mens Rutube i marts er blevet hentet 1,1 millioner gange.

Ejet af gas-gigant

Ifølge Wall Street Journal er en del af udviklingen af de russiske apps blevet finansieret med statslige midler, og samtidige er både Vkontakte og Yappi ejet af datterselskaber til det statsejede russiske gasselskab Gazprom.

Tidligere på måneden lovede Dmitry Peskov, talsperson for den russiske regering, at den russiske stat vil investere yderligere penge i at gøre Rutube mere brugervenlig.

Meget tyder dog på, at russerne ikke har tænkt sig at forlade de vestlige medier lige med det samme.

Ifølge Wall Street Journal besøgte mere end to millioner russiske browser Youtube i sidste måned, mens brugen af VPN-løsninger er steget med 2700 procent i Rusland.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S