Dansk topchef for it-selskab er vendt tilbage til Ukraine: "Der er en ny normal, en ny mærkelig normal"

Efter at være flygtet er Danske Jesper Lindholt, der er direktør for outsourcing-selskabet Livatek, nu tilbage i Ukraine igen. Men han er blevet mødt af en helt ny virkelighed.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

Da krigen brød ud i Ukraine, flygtede Jesper Lindholt fra Kyiv og ud af landet med sin kone og svigermor.

Men nu er stifteren af it-selskabet Livatek vendt retur til det krigshærgede land, hvor han har hørt hjemme i 15 år.

Da han vendte retur natten til lørdag, blev han mødt af en ny virkelighed, skriver Politiken.

"Der er en ny normal, en ny mærkelig normal. Luftalarmen går, og så kigger man lige på hinanden – nå, så får vi en øl mere. Der er spærretid fra 23 til 06, hvor man ikke må være ude, men det har alle også vænnet sig til. Det tog lige et par dage for mig at komme ind i denne rytme – den nye normal," siger Jesper Lindholt til Politiken.

Hans omkring 60 medarbejdere arbejder nu remote fra de forskellige steder, hvor de opholder sig, da selskabet kontor i Kyiv og Lviv er lukket ned. Forretningen kører videre forholdsvist upåvirket af krigen, fremgår det.

Indtil videre har Jesper Lindholt opholdt sig i Lviv, der er vestpå nær den polske grænse. Da han krydsede grænsen lød vagternes vurdering, at lige mange tager ind til Ukraine, som dem der tager derfra.

Alt i alt er over fem millioner Ukrainere flygtet ud af landet siden, Ruslands indtog. Men nu ser det ud til, at flere vender tilbage til deres hjem.

Et par af Livateks ansatte, der flygtede, er nu vendt tilbage til hovedstaden. Og det sker på trods af, at byen borgmester stadig råder folk til ikke at haste tilbage.

Ifølge UNHCR's tal baseret på den ukraineske grænsekontrol er der siden 26. februar næsten en million, der er krydset grænsen ind til Ukraine.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job