Dansk topchef for it-selskab er vendt tilbage til Ukraine: "Der er en ny normal, en ny mærkelig normal"

Efter at være flygtet er Danske Jesper Lindholt, der er direktør for outsourcing-selskabet Livatek, nu tilbage i Ukraine igen. Men han er blevet mødt af en helt ny virkelighed.

Artikel top billede

(Foto: Silver Ringvee)

Da krigen brød ud i Ukraine, flygtede Jesper Lindholt fra Kyiv og ud af landet med sin kone og svigermor.

Men nu er stifteren af it-selskabet Livatek vendt retur til det krigshærgede land, hvor han har hørt hjemme i 15 år.

Da han vendte retur natten til lørdag, blev han mødt af en ny virkelighed, skriver Politiken.

"Der er en ny normal, en ny mærkelig normal. Luftalarmen går, og så kigger man lige på hinanden – nå, så får vi en øl mere. Der er spærretid fra 23 til 06, hvor man ikke må være ude, men det har alle også vænnet sig til. Det tog lige et par dage for mig at komme ind i denne rytme – den nye normal," siger Jesper Lindholt til Politiken.

Hans omkring 60 medarbejdere arbejder nu remote fra de forskellige steder, hvor de opholder sig, da selskabet kontor i Kyiv og Lviv er lukket ned. Forretningen kører videre forholdsvist upåvirket af krigen, fremgår det.

Indtil videre har Jesper Lindholt opholdt sig i Lviv, der er vestpå nær den polske grænse. Da han krydsede grænsen lød vagternes vurdering, at lige mange tager ind til Ukraine, som dem der tager derfra.

Alt i alt er over fem millioner Ukrainere flygtet ud af landet siden, Ruslands indtog. Men nu ser det ud til, at flere vender tilbage til deres hjem.

Et par af Livateks ansatte, der flygtede, er nu vendt tilbage til hovedstaden. Og det sker på trods af, at byen borgmester stadig råder folk til ikke at haste tilbage.

Ifølge UNHCR's tal baseret på den ukraineske grænsekontrol er der siden 26. februar næsten en million, der er krydset grænsen ind til Ukraine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS