Norlys fordobler resultatet i vildt vækstår: Tjener over en miliard kroner

Den jyske energi- og telekoncern, Norlys, mere end fordobler overskuddet, der lander på over en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Den danske energi- og telekæmpe, Norlys, er blevet markant bedre til at tjene penge.

Det viser selskabet årsregnskab for 2021, hvor resultatet før skat lander på en milliard kroner, hvilket er mere end en fordobling i forhold 2020-resultatet.

Samtidig sniger driftsresultatet sig op på over to milliarder kroner. Det er en fremgang på 10 procent.

"Den positive udvikling er båret af fremgang på tværs af koncernen, hvor alle divisioner leverer på budget eller bedre. Samtidig var 2021 præget af en række engangsposter, som var i vores favør, og som er medvirkende til at vores resultat før skat er over en milliard kroner. Det er mere end en fordobling af vores 2020-resultat, så vi har grund til at være meget tilfredse med årets finansielle udvikling, siger Jens Erik Platz, som er bestyrelsesformand i Norlys, i en meddelelse.

Omsætningen for den samlede forretninge kravlede helt på på 11,1 millliarder kroner. I fjor lød toplinjen på 8,3 milliarder. Det svarer til en stigning på omkring 35 procent.

Norlys er et resultat af fusionen mellem Eniig og SE i 2020. Dengang blev der fastlagt et mål om, at Norlys skulle levere synergier for mindst 250 millioner kroner om året fra 2021.

Nu beretter telekoncernen, at fusionen har leveret "markant over forventning både finansielt og forretningsmæssigt."

I dag ejes selskabet af knap 750.000 andelshavere, og her er fremgangen også kommet dem til gode, lyder det.

Selskabet har nemlig haft fart på fiberudrulningen, der nu leverer til 88 procent af andelshaverne og mere end 700.000 adresser i alt.

I begyndelsen af 2022 har der også være fart på. Her frasolgte Norlys 35procent af sit fibernet til et konsortium bestående af hollandske PGGM og det franske energiselskab EDF.

Prisen her lød angiveligt på otte milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S