Norlys fordobler resultatet i vildt vækstår: Tjener over en miliard kroner

Den jyske energi- og telekoncern, Norlys, mere end fordobler overskuddet, der lander på over en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Den danske energi- og telekæmpe, Norlys, er blevet markant bedre til at tjene penge.

Det viser selskabet årsregnskab for 2021, hvor resultatet før skat lander på en milliard kroner, hvilket er mere end en fordobling i forhold 2020-resultatet.

Samtidig sniger driftsresultatet sig op på over to milliarder kroner. Det er en fremgang på 10 procent.

"Den positive udvikling er båret af fremgang på tværs af koncernen, hvor alle divisioner leverer på budget eller bedre. Samtidig var 2021 præget af en række engangsposter, som var i vores favør, og som er medvirkende til at vores resultat før skat er over en milliard kroner. Det er mere end en fordobling af vores 2020-resultat, så vi har grund til at være meget tilfredse med årets finansielle udvikling, siger Jens Erik Platz, som er bestyrelsesformand i Norlys, i en meddelelse.

Omsætningen for den samlede forretninge kravlede helt på på 11,1 millliarder kroner. I fjor lød toplinjen på 8,3 milliarder. Det svarer til en stigning på omkring 35 procent.

Norlys er et resultat af fusionen mellem Eniig og SE i 2020. Dengang blev der fastlagt et mål om, at Norlys skulle levere synergier for mindst 250 millioner kroner om året fra 2021.

Nu beretter telekoncernen, at fusionen har leveret "markant over forventning både finansielt og forretningsmæssigt."

I dag ejes selskabet af knap 750.000 andelshavere, og her er fremgangen også kommet dem til gode, lyder det.

Selskabet har nemlig haft fart på fiberudrulningen, der nu leverer til 88 procent af andelshaverne og mere end 700.000 adresser i alt.

I begyndelsen af 2022 har der også være fart på. Her frasolgte Norlys 35procent af sit fibernet til et konsortium bestående af hollandske PGGM og det franske energiselskab EDF.

Prisen her lød angiveligt på otte milliarder kroner.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect