Norlys fordobler resultatet i vildt vækstår: Tjener over en miliard kroner

Den jyske energi- og telekoncern, Norlys, mere end fordobler overskuddet, der lander på over en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Den danske energi- og telekæmpe, Norlys, er blevet markant bedre til at tjene penge.

Det viser selskabet årsregnskab for 2021, hvor resultatet før skat lander på en milliard kroner, hvilket er mere end en fordobling i forhold 2020-resultatet.

Samtidig sniger driftsresultatet sig op på over to milliarder kroner. Det er en fremgang på 10 procent.

"Den positive udvikling er båret af fremgang på tværs af koncernen, hvor alle divisioner leverer på budget eller bedre. Samtidig var 2021 præget af en række engangsposter, som var i vores favør, og som er medvirkende til at vores resultat før skat er over en milliard kroner. Det er mere end en fordobling af vores 2020-resultat, så vi har grund til at være meget tilfredse med årets finansielle udvikling, siger Jens Erik Platz, som er bestyrelsesformand i Norlys, i en meddelelse.

Omsætningen for den samlede forretninge kravlede helt på på 11,1 millliarder kroner. I fjor lød toplinjen på 8,3 milliarder. Det svarer til en stigning på omkring 35 procent.

Norlys er et resultat af fusionen mellem Eniig og SE i 2020. Dengang blev der fastlagt et mål om, at Norlys skulle levere synergier for mindst 250 millioner kroner om året fra 2021.

Nu beretter telekoncernen, at fusionen har leveret "markant over forventning både finansielt og forretningsmæssigt."

I dag ejes selskabet af knap 750.000 andelshavere, og her er fremgangen også kommet dem til gode, lyder det.

Selskabet har nemlig haft fart på fiberudrulningen, der nu leverer til 88 procent af andelshaverne og mere end 700.000 adresser i alt.

I begyndelsen af 2022 har der også være fart på. Her frasolgte Norlys 35procent af sit fibernet til et konsortium bestående af hollandske PGGM og det franske energiselskab EDF.

Prisen her lød angiveligt på otte milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S