Streaming: Blodig løgn for milliarder

Ny dramaserie fortæller historien om vidunderiværksætteren Elizabeth Holmes og hendes selskab Theranos, der bandt hele techverdenen en tyk løgn på ærmet.

Artikel top billede

Kunne man sende en iPhone, en AI-algoritme, en gensekventeringsmaskine eller en raket, der kan lande sig selv lodret, 70 år tilbage i tiden, ville det med datidens øjne ligne ren magi.

Men selv med opdateret teknisk indsigt kan det være svært at gennemskue, hvad der helt præcis lader sig gøre med eksisterende teknologi – og hvad der er rent tankespind.

Det gør techbranchen interessant for mennesker, der tidligere ville have været succesfulde sælgere af mirakelmedicin, splinter fra Jesu kors og redskaber til gør-det-selv-alkymisten.

Fantasterne bag WeWork er ét eksempel, vor hjemlige Stein Bagger er et andet – og Elizabeth Holmes og Theranos et tredje.

Sidstnævnte er emnet for drama-miniserien The Dropout, der netop har fået premiere på Disney+. Her spiller Amanda Seyfried hovedrollen som Holmes, mens Naveen Andrews spiller hendes forretningsmakker og kæreste, Sunny Balwani.

Det lykkedes dem at forblænde hele techverden samt at bilde stenrige investorer og endda indflydelsesrige, forhenværende statsmænd som Henry Kissinger og George Shultz ind, at Theranos’ teknologi var en billig måde at stille diagnoser på rekordtid ved blot at trække få dråber blod fra patienten.

Ideen var fin, men teknologien virkede ikke, og det vidste Holmes godt.

Alligevel fortsatte hun med at hale investeringer i land og gjorde sig stor ulejlighed for at snyde eller intimidere alle, der stillede kedelige spørgsmål. Dette dobbeltspil er selvfølgelig en del af handlingen i The Dropout.

Men til sidst væltede skeletterne ud af skabet, og Elizabeth Holmes fik travlt med at gå til retsmøder.

Senest blev hun i januar i år kendt skyldig i en række centrale anklagepunkter i en føderal kriminalsag og risikerer både millionbøder og et tocifret antal år i fængsel ved strafudmålingen sidst i september.

Titel: The Dropout / Kan streames på Disney+ (otte episoder)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job