Facebook og Google er i gang med at sluge det danske annoncemarked: Har nu en markedsandel på 64 procent

Google og Facebook sidder tungt på det danske annoncemarked, viser en ny dansk rapport.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Tech-giganterne Facebook og Google forsætter fremgangen på det danske annoncemarked, og de sad i 2021 på 64 procent af omsætningen på markedet for digitale annoncer.

Det viser rapporten Online Markedsstatistik 2021 fra brancheorganisationen Danske Medier.

De to tech-giganter omsatte ifølge rapporten for 1,1 milliarder kroner mere end året før.

"Tallene viser tydeligt, at techgiganterne fortsat æder en større andel af det digitale annoncemarked,” siger administrerende direktør Mads Brandstrup ifølge en pressemeddelse.

Google er størst

Ifølge rapporten sidder Google på 47 procent af det danske marked for digitale annoncer, mens Facebook har en markendsandel på 17 procent.

Danske Medier advarer samtidig om, at Facebook og Googles dominans på det digitale annoncemarked sker på bekostning af de traditionelle medier, og derfor udgør en trussel for det danske demokrati.

Derfor opfordrer organisationen til øget regulering af tech-giganterne.

”Vi foreslår, at den kommende medieaftale indeholder en konkret indsats, der skal begrænse techgiganternes konkurrenceforvridende magt. EU er netop nået til enighed om Digital Services Act og Digital Markets Act, som er historiske i forhold til at sætte en stopper for giganternes dominerende position på det digitale marked," siger Mads Brandstrup ifølge pressemeddelelsen.

Ifølge rapporten oplever det danske digitale annoncemarked dog en generel fremgang, og sammenlignet med 2021 steg omsætningen med 19,3 procent, hvilket svarer til en omsætningsfremgang på 1,7 milliarder kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS