Atea Danmark lander millionunderskud: Kæmper med store leveringsproblemer

Ateas danske forretning ender med et underskud på 11 millioner kroner for årets første tre måneder. Det kommer efter, at selskabet ellers havde fået vendt bundlinjen til endelig at give overskud igen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Endnu engang er Atea Danmark endt med et underskud på bundlinjen. Det viser selskabets regnskab for de seneste tre måneder.

Resultatet kommer efter, at Atea Danmark ellers var lykkedes med en større turnaround, hvor de sorte tal var kommet tilbage på bundlinjen.

Underskuddet skyldes blandt andet store problemer med leveringer og stigende fragtpriser, som Ateas administrerende direktør peger på som årsagen.

"Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vores første kvartal har været præget af leveranceudfordringer og forhøjede fragtpriser. Når de store globale tandhjul ikke kører nogenlunde som forventet, kan det ses på bundlinjen, og vi har brugt mange kræfter på at re-planlægge og forsøge at hjælpe vores kunder med at få dækket deres behov på bedst mulig vis," siger Kathrine Forsberg, administrerende direktør i Atea i en meddelelse om regnskabet.

Omstæningen for første kvartal ender også med en tilbagegang for Atea Danmark sammenlignet med året før. I regnskabet skriver selskabet dog, at nedgangen skyldes en historisk stor ordrer i 2021.

Positiv for fremtiden

Korrigerer man for den ene ordre, påpeger Atea selv, at omsætningen ender med en vækst og lander på 136 millioner kroner.

Derfor ser Kathrine Forsberg også positivt på udsigterne til resten af året, lyder det i regnskabet.

"Generelt er jeg meget fortrøstningsfuld, for jeg ved, at Atea går en lys fremtid i møde. Forsinkelserne på leveringerne har betydet, at vi allerede nu har en meget stor ordrebog for 2022, og vi leverede et tilfredsstillende 2021-årsregnskab. Desuden forventer jeg, at vi kan generere endnu mere værdi til vores kunder, når Ateas opkøb af KMD’s hardware- og standardsoftware-forretning forhåbentlig inden længe bliver godkendt af konkurrencemyndighederne," siger Kathrine Forsberg.

Kathrine Forsberg har stået i spidsen for en større turnaround af Ateas danske forretning, hvor hun har fået vendt selskabets underskud til et overskud.

Hun overtog tøjlerne fra Morten Felding, der var blevet afsat af koncernchef Steinar Sønsteby tilbage i januar 2020.

Dengang lød meldingen fra Atea, at genopretningen af den danske forretning har taget længere tid end forventet, hvorfor der var brug for nye øjne på opgaven.

Omsætningen i den danske forretning har gradvist været faldende siden 2017, hvor toplinjen lød på 6,7 milliarder kroner. Frem til 2020 var omsætningen faldet til lidt over seks milliarder.

Efterfølgende er toplinjevæksten vendt tilbage, da talllet for 2021 endte på syv milliarder for første gang.

”Vi mærker en høj efterspørgsel på vores konsulentforretning, og for nylig har vi føjet endnu en kontrakt til vores stærke offentlige portefølje, hvor vi nu kan inkludere driften af Nationalbankens it-arbejdspladser. Det styrker i den grad vores markedsposition og understøtter vores ambition om at bygge Danmark med it,” siger Kathrine Forsberg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos