Prisen for konsulenter eksploderet i ejendomsvurderingssystem: Deloitte har sendt regninger for mere end en halv milliard kroner

Deloitte har faktureret den danske stat for over 500 millioner kroner i forbindelse med bistand til udviklingen af det skandaleramte it-system til ejendomsvurderinger, der stadig ikke er færdigt.

Artikel top billede

Det skattefinansierede og stærkt forsinkede it-system til ejendomsvurderinger har været et lukrativt bekendtskab for Deloitte.

Gennem årene har Deloitte banket så mange timer af på projektet, at finansafdelingen har kunne fakturere den danske stat for 524.107.925 kroner.

Siden 2015 er den samlede konsulentregning løbet op i 1,5 milliarder kroner, hvoraf Deloitte altså har taget sig af en tredjedel.

Det skriver Børsen, der har fået indsigt i konsulentregningerne til bistand med udviklingen af ejendomsvurderingssystemet.

I sommeren 2021 lød regningen til Deloitte på 215 millioner kroner for to års konsulentbistand. Dengang fortalte en unavngiven kilde til Børsen, at arbejdet med systemet - der flere gange har sprængt budgetterne - har været ‘infiltreret af Deloitte,’ der også står bag det oprindelige organisations-diagram til systemet.

Ikke kun Deloitte har banket timer af i projektet.

Af Børsens aktindsigt fremgår det, at Visma har faktureret for 336 millioner kroner, Kammeradvokaten for 145 millioner kroner, Systematic for 133 millioner kroner, mens SAS Institute har sendt regninger for 84 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT