Vestager åbner ny kæmpesag mod Apple: Betalingsløsning kan være i strid med EU-reglerne

Apple skal forsvare sig i endnu en sag fra EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager. EU mener, at Apple Pay udelukker konkurrenter som PayPal og danske MobilePay fra teknologien i Apples iPhones.

Artikel top billede

(Foto: CCE / Jennifer Jacquemart)

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, har åbnet endnu en kæmpe sag mod Apple, der kan udløse en milliardbøde til virksomheden.

Vestager mistænker Apple for at udelukke konkurrenter fra den digitale betalingsteknologi i selskabets iPhones, og dermed give Apple Pay en unfair konkurrencefordel.

"Vi er bekymret for, at Apple kan have forvredet konkurrencen ulovligt, på markedet for mobilbetalinger på Apple-enheder. Apple har nu mulighed for at svare på vores bekymringer," skriver den danske kommissær på Twitter.

Apple har nu mulighed for at give EU et svar på, hvorfor selskabet ikke mener, at Apple Pay har en unfair konkurrencefordel på markedet for digitale betalingsløsninger.

Problemet opstår, fordi Apple Pay er den eneste tjeneste, der har adgang til iPhonens indbyggede NFC-chip, der bliver brugt til betalinger.

Det betyder, at lignende tjenester som PayPal og danske MobilePay ikke på samme måde har mulighed for at benytte sig af den digitale infrastruktur på iPhonen.

Tidligere er det blevet beskrevet, at hver femte betaling i de store danske byer i dag bliver foretaget via Apple Pay.

Apple afviser selv anklagerne fra den EU-kommissionen. Selskabet mener ikke, at man udelukker konkurrenterne.

"Apple Pay er bare én af mulighederne, der er tilgængelige for de europæiske forbrugere, når de skal foretage betalinger, og har sikret lige adgang til NFC samtidig med, at den er blevet den førende standard for privacy og sikkerhed," lyder det fra selskabet i en meddelelse ifølge Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub