Vestager åbner ny kæmpesag mod Apple: Betalingsløsning kan være i strid med EU-reglerne

Apple skal forsvare sig i endnu en sag fra EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager. EU mener, at Apple Pay udelukker konkurrenter som PayPal og danske MobilePay fra teknologien i Apples iPhones.

Artikel top billede

(Foto: CCE / Jennifer Jacquemart)

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, har åbnet endnu en kæmpe sag mod Apple, der kan udløse en milliardbøde til virksomheden.

Vestager mistænker Apple for at udelukke konkurrenter fra den digitale betalingsteknologi i selskabets iPhones, og dermed give Apple Pay en unfair konkurrencefordel.

"Vi er bekymret for, at Apple kan have forvredet konkurrencen ulovligt, på markedet for mobilbetalinger på Apple-enheder. Apple har nu mulighed for at svare på vores bekymringer," skriver den danske kommissær på Twitter.

Apple har nu mulighed for at give EU et svar på, hvorfor selskabet ikke mener, at Apple Pay har en unfair konkurrencefordel på markedet for digitale betalingsløsninger.

Problemet opstår, fordi Apple Pay er den eneste tjeneste, der har adgang til iPhonens indbyggede NFC-chip, der bliver brugt til betalinger.

Det betyder, at lignende tjenester som PayPal og danske MobilePay ikke på samme måde har mulighed for at benytte sig af den digitale infrastruktur på iPhonen.

Tidligere er det blevet beskrevet, at hver femte betaling i de store danske byer i dag bliver foretaget via Apple Pay.

Apple afviser selv anklagerne fra den EU-kommissionen. Selskabet mener ikke, at man udelukker konkurrenterne.

"Apple Pay er bare én af mulighederne, der er tilgængelige for de europæiske forbrugere, når de skal foretage betalinger, og har sikret lige adgang til NFC samtidig med, at den er blevet den førende standard for privacy og sikkerhed," lyder det fra selskabet i en meddelelse ifølge Reuters.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S