Med nyt patent kan Apple læne sig endnu mere op ad Microsofts Surface Book

Apple har netop fået et nyt patent, som gør, at tech-giganten kan nærme sig Surface Book, som ellers laves af hovedkonkurrenten Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Apples nye patent, som gør selskabet i stand til at lave enheder, som minder om Microsofts Surface produkter.
425
2:15 min
Det sker til tider, at Apple ankommer lidt sent til festen på teknologifronten. Og det bliver vi muligvis vidne til igen.

Verdens mest værdifulde selskab med det kliniske frugt-logo har nemlig netop vundet et nyt patent, som vil give tech-giganten mulighed for at producerer to-i-en bærbare med et aftageligt tastatur, som vil minde mere om Microsofts Surface Book og Surface Pro.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S